Cardano’nun (ADA) Marlowe Geliştirme Paketi Hazır

İlayda Peker

Cardano yakında akıllı sözleşmeleri destekleyecek ve bu sebeple IOHK, süreci her zamankinden daha kolay hale getirmek için Marlowe geliştirme paketini tasarladı.

Cardano Gelişimi

Cardano blok zincirinin geliştirilmesinin arkasındaki stüdyo olan IOHK, ağın büyüyen merkezi olmayan finans ekosistemine uygun olmasını sağlayacak bir ürün paketinin lansmanını duyurdu.

Marlowe paketi, eşler arası finansal anlaşmaları kolaylaştırmak için tasarlandı ve bu işlevsellik blok zincirinde uygulandıktan sonra Cardano akıllı sözleşmelerinin geliştirilmesini sağlayacak.

Marlowe, geçen yıl alfa aşamasına başladı ve IOHK’daki Shruti Appiah Ürün Müdürü’ne göre, ekip artık Goguen yükseltmesiyle birlikte paketi başlatmaya hazır.

Ama önce Cardano geliştirme ekibi, Alonzo’nun piyasaya sürülmesini sağlamalı gibi görünüyor. Bu hard fork, Cardano’da ilk kez akıllı sözleşmelerin yürütülmesine izin verecek.

Cardano, Alonzo’ya Hazır

Yakın zamanda yapılan bir IOHK duyurusuna göre, artık her şey Alonzo testnet’in, piyasaya sürülmesine bağlı. Yapılan açıklamalara göre, sunum aşamalı olarak yapılacak ve Haziran ayından başlayarak Eylül 2021 için planlanan ana ağda tam sürümüne kadar her ay uygulanacak.

Öte yandan Cardano geliştirme ekibi, Shelley aşamasını geliştirirken bile bu yükseltme üzerinde çalışıyordu. Shelley, Cardano için önemli bir dönüm noktasıydı. Daha verimli olan ve ağın tokenomiklerine ek işlevsellik sunan bir proof-of-stake konsensüs algoritmasına geçişi işaret etti. Yol Haritasına göre, Akıllı Sözleşme uygulaması Cardano‘nun bugüne kadarki en önemli gelişimi olacak.

Marlowe ise Cardano blok zincirinde akıllı sözleşmelerin yürütülmesini sağlayacak bir araç paketi olarak tanımlanıyor. Bu DeFi’de, oyunlar, NFT pazaryerleri, kimlik takip sistemleri, işlem koşullandırma gibi her türlü yeni ürünün yürütülmesine izin verecek.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Balina Cüzdanları Hala Bitcoin Biriktirmeye Devam Ediyor Mu?

Sonraki Haber

Anket Sonuçları: Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Benimsenmesi Artıyor!

İlgili Haberler