Cardano’da Son Gelişmeler Dikkat Çekiyor!

Bitcoin Haber

Cardano hisse havuzu operatörleri (SPO) ve kullanıcılar, ağdaki düğümlerin en az yarısının hafta sonu boyunca kısa süreliğine çevrimdışı olduğunu bildiriyor.

Cardano Gelişmeleri

Cardano blok zincirinin arkasındaki mühendislik ve araştırma fintech’i olan Input Output Global için Telegram SPO’sunda paylaşılan 22 Ocak tarihli bir gönderiye göre, bir anormallik Cardano düğümlerinin %50’sinin bağlantısının kesilmesine ve yeniden başlatılmasına neden oldu.

“Bu, düğümde iki reaksiyona neden olan geçici bir anormallik tarafından tetiklenmiş gibi görünüyor, bazıları bir eşle bağlantıyı kesti, diğerleri bir istisna attı ve yeniden başlatıldı” dedi ve ani kesintiyi açıkladı.

Anlık bir bozulmaya rağmen Cardano ağı dışarıdan müdahale olmadan toparlandı. Gönderide açıklandığı üzere, “bu tür geçici sorunlar” düğüm tasarımında ve mutabakatta dikkate alınmış ve “sistemler tam olarak beklendiği gibi davranmıştır.”

Blok 8300569 ve 8300570 arasında meydana gelen anomali sırasında, blok üretiminin devam ettiği ancak birkaç dakika yavaşladığı ve “etkinin normal operasyonlar sırasında meydana gelen gecikmelere benzer şekilde düşük olduğu” bildirildi.

Çoğu düğüm, tercih edilen SPO’ya bağlı olarak otomatik olarak kurtarıldı.

Bu yazının yazıldığı sırada, anomalinin temel nedeni ve bunun sonucunda ortaya çıkan düğüm bağlantılarının kesilmesi ve yeniden başlatılması hala araştırılmaktadır.

Anormal Durum Araştırılıyor

Resmi duyuruda “Şu anda bu anormal davranışın temel nedenini araştırıyoruz ve düzenli izleme prosedürlerimizin yanı sıra daha fazla günlük kaydı önlemi uyguluyoruz” denildi.

Node Shark’ın kurucu ortağı ve bir Cardano SPO’su olan Tom Stokes, 22 Ocak tarihli bir gönderide listelenen düğümlerin yarısından fazlasının etkilendiğini bildirdi. Ayrıca, 300’den fazla raporlama düğümü için ağ senkronizasyonunun %100’den %40’ın biraz üzerine düştüğünü gösteren bir grafik paylaştı.

Stokes’un grafiğine göre, ağ senkronizasyonu düşüşten sonra %87 civarına geri dönmüş ancak %100 olan önceki seviyesine hemen geri dönmemiştir.

Başka bir SPO da 22 Ocak tarihli bir gönderide Stoke’a benzer sorunlar bildirmiş, ancak “Bazı SPO’lar hiçbir etki görmedi” demiştir. “Diğerlerinde röleler ve BP’ler yeniden başlatıldı. SPO’lar, Geliştiriciler ve IOG şu anda Discord’da hata ayıklıyor. Henüz ana neden yok” dediler.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

2023’teki Bitcoin Rallisini Bilen Analist: “Gerçek BTC Hareketi Daha Gelmedi”

Sonraki Haber

Analistlerden Coinbase Yorumları: Borsa Zor Durumda Mı?

İlgili Haberler