Cardano (ADA), DOGE’nin Piyasa Değerini Geçti

Bitcoin Haber

Akıllı sözleşme platformu Cardano‘nun ($ADA) toplam piyasa değeri, $ADA’nın şimdiye kadarki en büyük ikinci düşüşünden kurtulduğu bir dönemde, popüler meme kripto para birimi Dogecoin’i ($DOGE) geçti.

DOGE ve ADA

Bu yazının yazıldığı sırada Cardano, 12,09 milyar doları aştıktan sonra piyasa değerine göre en büyük sekizinci kripto para birimi konumunda ve fiyatı yalnızca son yedi günde %8’in üzerinde, son 30 günde ise %31’in üzerinde artış gösterdi.

Bu arada Dogecoin 11,16 milyar dolarla piyasa değerine göre dokuzuncu en büyük dijital para birimi ve fiyatı son yedi günde %7,14 arttı. Son 30 günde, $DOGE yaklaşık %9 arttı, bu da Cardano’dan önemli ölçüde daha düşük performans gösterdiği anlamına geliyor.

Daha önce yapılan açıklamalara göre, çoğu dijital varlığın değerinin düştüğünü gören kripto para birimi alanında bir yılı aşkın süredir devam eden ayı piyasasına rağmen, memlerden esinlenen kripto para biriminin çoğu sahibi kâr durumunda kalmaya devam ediyor.

Zincir üstü veri firması IntoTheBlock’un verilerine göre, Dogecoin sahibi adreslerin %57’si karda, yani DOGE tokenlerini mevcut piyasa fiyatlarının altında satın alırken, sahiplerin %41’i DOGE’lerini mevcut piyasa fiyatlarının üzerinde satın aldı.

Cardano’nun fiyatı bu yıl ikinci en büyük düşüşünden bu yana önemli ölçüde toparlanıyor. CryptoCompare’in en son Varlık Raporuna göre, akıllı sözleşme platformunun yerel tokenı, 12 ay boyunca değerinin %81,2’sini kaybettikten sonra yılı yaklaşık 0,25 dolardan kapattı. Bu kayıp, ADA’nın 0,71 dolardan 0,04 dolara düştüğü 2018 ayı piyasasındaki %94,3’lük düşüşün ardından ikinci en büyük düşüşü oldu.

Balinalar ADA Biriktiriyor

Bu düşüş aynı zamanda Cardano’nun tarihindeki üçüncü yıllık performans düşüşüne de işaret ediyor. Kripto para biriminin toparlanması balina adreslerinin kısa süre önce yeniden $ADA biriktirmeye başlamasıyla gerçekleşti ve bu da kripto para biriminin çıkışını izlemek için ana doğrulayıcı olabilir. 2022’nin son iki ayında 560 milyon doların üzerinde $ADA’yı çöpe atan balinalar, bu yıl yeniden biriktirmeye başladı ve şimdiye kadar zulalarına 217 milyon token ekledi.

Cardano’nun araştırma ve geliştirmesinden sorumlu şirket Input Output Global (IOG), kısa süre önce, geliştiricilerin Cardano ağında özel olarak oluşturulmuş yan zincirleri dağıtmasına olanak tanıyacak bir yazılım araç setinin bu ayın sonunda piyasaya sürüleceğini duyurdu.

IOG, Cardano yan zincirlerinin “egemen toplulukların” Cardano gibi güvenli, birlikte çalışabilir bir ana ağ üzerinde oluşturabilecekleri “özel çözümler” olduğunu ve “amaca yönelik çözümlerin toplulukların benzersiz sosyal ve teknik ihtiyaçları karşılamaları için çok önemli olduğunu” belirttiğinden, bu hareket Cardano blok zincirinin genel ekosistemini geliştirmeye yöneliktir.


Total
18
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Piyasasında Son Durum

Sonraki Haber

Binance’in Yeni Özelliği Kurumlara Hangi Avantajları Sunacak?

İlgili Haberler