Cardano’da Neler Oluyor: Önemli Gelişmeler ve Fiyat Artışı

İlayda Peker

Cardano bugün %27’nin üzerinde bir artış yaparak Ripple‘ı geçti ve piyasadaki altıncı en büyük kripto para birimi oldu. Ralli, ağın verimini ve verimliliğini artırması beklenen, Vasil hardfork yükseltmesinden önce geldi. Vasil test ağı sürümünün 2 Haziran’da, ana ağ lansmanının ise 29 Haziran’da yapılması planlanıyor.

Cardano, XRP’yi Geçti

Cardano, kripto para piyasasının çoğundan daha iyi performans gösteriyor.

Akıllı sözleşme blok zincirinin ADA tokeni, piyasa genelindeki bir yükseliş sırasında gün içinde %27 oranında ralli yaptı ve piyasa değerine göre altıncı en büyük kripto para birimi olarak yerini geri aldı.

Elde edilen bilgilere göre bu yükseliş, Cardano’nun merakla beklenen Vasil hardfork yükseltmesinden önce geldi. Tam sürümde, Vasil yükseltmesi, Eylül 2021’deki Alonzo hardfork’tan bu yana ağın en önemli revizyonunu temsil edecek.

Alonzo yükseltmesi, Cardano’ya bir dizi yeni DeFi kullanım senaryosunun kilidini açarak akıllı sözleşme yetenekleri verirken, yaklaşmakta olan Vasil hardfork’un ağın ölçeklenebilirliğini ve kullanılabilirliğini iyileştireceği tahmin ediliyor. Özellikle Vasil, Cardano’nun Plutus komut dosyalarının blok zincirine gönderilme mantığını yeniden gözden geçirmesi beklenen dört Cardano İyileştirme Önerisini (CIP31, CIP32, CIP33 ve CIP40( içerecek. CIP yükseltmelerinin işlem ücretlerini düşürmesi, ağın verimini ve merkezsizliği iyileştirmesi ve bugüne kadar blok zincirindeki uygulamaların ölçeklenebilirliğini ciddi şekilde bozan sözde “eşzamanlılık” sorununu çözmesi bekleniyor.

ADA Güncellemeleri

Cardano, 2017’de piyasaya çıkan ilk akıllı sözleşmeye dayalı Ethereum rakiplerinden biri olmasına rağmen, ekosistem açısından muadillerinin çoğundan önemli ölçüde daha kötü durumda. Solana gibi diğer blok zincirleri kendi DeFi ve NFT ekosistemlerini oluşturduktan çok sonra akıllı sözleşme yeteneklerini başlattı ve sekiz ay sonra hala önde gelen diğer Katman 1 ağlarının çoğundan önemli ölçüde daha az etkinlik görüyor. Defi Llama’dan alınan verilere göre, Cardano’nun merkezi olmayan uygulamalarında kilitli toplam değeri yaklaşık 158 milyon dolar, Solana’dan yaklaşık 25 kat ve Ethereum’dan 455 kat daha az. İlginç bir şekilde, Ethereum’un piyasa değeri, DeFi alanında sahip olduğu önemli liderliğe rağmen Ethereum’dan yaklaşık 11 kat daha büyük.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tron ile Binance Smart Chain Mücadelesi Kızışıyor!

Sonraki Haber

Hindistan Merkez Bankasından Kripto Para Açıklaması!

İlgili Haberler