Cardano’da (ADA) 2023’te Yaşanacak 3 Büyük Gelişme

İlayda Peker

Cardano (ADA) için 2023 beklentileri yüksek. Bu yeni yılda, Ethereum (ETH) rakibi, 2021 ve 2022 yılları arasında akıllı sözleşme blok zinciri tarafından yerine getirilmeyen bazı vaatleri önümüzdeki 12 ay içinde gerçekleştirebilir.

Cardano Gelişmeleri

Bu vaatlerden biri, sentetik olmayan sabit coinlerin gelişidir. Yeni olmasa da, istikrarlı bir varlık Cardano’nun merkezi olmayan finans (DeFi) alanında önemli ölçüde büyümesine yardımcı olabileceğinden, ADA yatırımcılarının en büyük beklentilerinden biridir.

2022’de birkaç Katman 1 projesi için görülen en büyük sorunlardan biri olmasına rağmen, bir stablecoin‘in sabitliğini korumak kolay bir iş olmadığından, Ethereum killer yatırımcıları bu yılın başında gerçekleşmesi gereken bu lansman konusunda kötümser olmaktan çok iyimserler.

Cardano ağında 2023’ün ilk çeyreği için iki stablecoin bekleniyor: Birincisi, ABD doları destekli bir varlık olacak olan merkezi stablecoin USDA. Paritesini korumak için fiat varlıkları kullanacak ve yine de ağ verimliliği gibi Cardano avantajlarından yararlanacak.

Beklenen bir diğer istikrarlı varlık ise Coti ile ortaklaşa geliştirilen bir token olan Djed’dir. Stablecoin, Cardano’nun akıllı sözleşme tasarımı sayesinde dolara olan sabitliğini koruyacak. Bu sabitlemeyi korumak için Djed, madenciliğini yapacağı bir temel para rezervine sahip olacak ve dalgalanmaları kontrol altına almak için diğer istikrarlı varlıkları ve rezerv para birimlerini yakacak.

Hydra, Katman 2 Ölçeklenebilirlik Çözümü

Cardano, 2022 yılında Vasil hard fork’u aracılığıyla ağ ölçeklenebilirliğine doğru büyük bir adım attı. Bununla birlikte, Bitcoin (BTC) ve Ethereum gibi önceki blok zincirleri, ölçeklenebilir bir ağın günlük yaşamda kullanılmak isteyen kripto para birimleri için sürekli bir endişe kaynağı olduğunu göstermiştir.

Cardano bu alanda daha fazla gelişmeye ilgi göstermiştir. Bunun bir kanıtı, Katman 2 ölçeklenebilirlik çözümü olan Hydra için yapılan hazırlıktır. Hydra, düşük aktarım hızlarından vazgeçmeden düşük gecikme süresi ve yüksek verim yoluyla işlem hızını artırmayı amaçlamaktadır.

Ailenin ilk üyesi Hydra Head’dir. Geliştiricilerin Cardano’nun üzerine karmaşık ve özel protokoller eklemesini sağlayacak. Charles Hoskinson’a göre, bu Hydra katmanı hızlı bitirme, mikro işlemler ve mikro-gorging gibi diğer şeyleri kolaylaştırabilir.

Bu, kripto para birimi ekibi için en önemli gelişmelerden biri olmalı ve whitepaper Mart 2020’de yayınlandı.

Cardano’daki Oracle’lar

Beklentiler listesini tamamlayan Cardano blok zincirindeki Oracle’lardır. Bu yöntem, zincir içi ve zincir dışı verileri birbirine bağlamayı başardığı için özellikle önemli. Oracle büyümesine uygun bir örnek, bu yöntemi Ethereum’daki akıllı sözleşmelere sunmayı başaran ve gerçek potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olan Chainlink’tir (LINK), bu da ADA ağının pazarda kabul görmesine yardımcı olabilir.

Oracle’lar için uygulama örnekleri arasında atomik takaslar, zincirler arası likidite havuzları ve karşılıklı olarak kabul edilen oracle verileriyle kararlaştırılan fiyatlandırma yer almaktadır. Blockchain endüstrisi için bu kilit alanın yardımıyla Cardano, Ethereum’un önemli bir rakibi olarak nitelendirilebilir.

2022 yılında altcoin piyasası Cardano’nun merkezi olmayan oracle’ı Charli3 ile tanıştı. Eski oracle çözümlerinin aksine, ADA’nın ağ üzerindeki tasarımı esneklik ve ölçeklendirme sorunlarını ortadan kaldırıyor ve Cardano’nun 2023’teki bir sonraki oracle’ları için beklenen de tam olarak bu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple SEC’e Karşı Davayı Kazanırsa XRP’ye Ne Olur?

Sonraki Haber

Digital Currency Group Varlık Yönetimi Birimini Kapatıyor

İlgili Haberler