Cardano Vasil Hardfork Neden Ertelendi?

İlayda Peker

Cardano‘nun (ADA) yaratıcısı Charles Hoskinson, ağın kendisine “büyük bir performans artışı” sağlaması beklenen Vasil hard fork’unun, takımın ekstra dikkatli olmaya karar vermesi nedeniyle ertelendiğini ifade etti. Yapılan açıklamalara göre bu hamlenin arkasında Terra’nın yaşamış olduğu durum yer alıyor.

Vasil Hardfork Neden Ertelendi?

Yeni yayınlanan bir videoda Hoskinson, Cardano geliştirme ekibinin Terra’nın karşılaştığı kötü durumdan sonra Vasil hard fork’u yayınlamadan önce dikkatli olmayı tercih ettiğini belirtti. Hoskinson yaptığı açıklamalar mühendislerin temkinli çalıştığını ve daha çok test yapmaları gerektiğini düşündüklerini ifade etti.

Bunlara ek olarak Hoskinson, hard fork kodunun hazır olduğunu ve dolayısıyla aslında hemen yayına almaya hazır olduklarını dile getirdi. Ancak Cardano, Cardano’nun akıllı sözleşme platformu olan Plutus paketine ek testler eklemeye ve “normalde hard fork’lar için yaptıkları testlerin ötesine geçmeye” karar verdi.

Bildiğiniz gibi TerraUSD (UST), geçtiğimiz haftalarda dolar sabitini kaybetti ve fiyat neredeyse sıfırlandı. Bu durum tüm Terra ekosistemini etkiledi ve sonuçta yeni bir LUNA token piyasaya sürüldü. Yeni LUNA token ile ilgili kafa karışıklıkları ise hala devam ediyor.

Vasil Hardfork

Vasil hardfork, dört Cardano İyileştirme Önerisini (CIP) içerecek olan büyük bir yükseltme olarak tanımlanıyor. Hardfork, Terra ekosisteminin çöküşüyle ​​şiddetlenen daha geniş bir kripto para piyasası gerilemesinin ortasında bile ADA‘nın diğer birçok kripto para biriminden daha iyi performans göstermesini sağlamış gibi görünüyor. Bu performans, ADA’nın piyasa değeri ile XRP’i geçerek yedinci en büyük kripto varlık olmasını da sağladı.

Honsinkon ayrıca, kalite güvencesi ve test sürecinde kapsayıcılık arzusunun da hard fork’un gecikmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Bunlara ek olarak hard fork’un başlangıçta 29 Haziran’da piyasaya sürülmesi planlanıyordu, ancak geliştiriciler hardfork’u Temmuz ayının son haftasına erteledi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Son Durum: Aşağı ve Yukarı Yönlü Önemli Seviyeler

Sonraki Haber

Santiment’ten MATIC ve Solana Değerlendirmesi

İlgili Haberler