Cardano (ADA) Önemli Bir Dönüm Noktasını Geride Bıraktı

İlayda Peker

Cardano (ADA) ağı, ağdaki akıllı sözleşmelerin sayısının ilk kez 1.000’in üzerine çıkmasından kısa bir süre sonra önemli bir dönüm noktasını daha geride bıraktı. Cardana ağında 30 milyondan fazla işlem gerçekleşmiş durumda.

Cardano’da Önemli Dönüm Noktası

Google’ın Data Studio’sunda paylaşılan Cardano blok zinciri analizlerine göre, Cardano ağı şu anda 30,4 milyondan fazla işlem gerçekleştirdi ve ağdaki günlük aktif adres sayısı 150.000 ile 200.000 arasında değişiyor. Bunun yanında yapılan açıklamalarda bu ayın ilk sekiz gününde Cardano blok zincirinde işlem sayısının yaklaşık 900.000 arttığı ifade edildi.

Bunların yanında ADA‘nın fiyatı, akıllı sözleşmeleri ağa getiren ve Binance Smart Chain (BSC), Ethereum (ETH) gibi diğer blok zincirlerle rekabet etmesine izin veren Alonzo hard fork’un piyasaya sürülmesiyle geçen yıl büyük bir artış yaşadı.

Alonzo hard fork’u adını California Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi’nden Amerikalı bir bilgisayar bilimi profesörü olan Joseph Goguen’den alan ağın “Goguen” yükseltmesinin bir parçası olarak biliniyor. Goguen, Cardano’nun merkezi olmayan bir blok zinciri haline geldiği ve topluluk üyelerinin doğrulayıcı olarak faaliyet gösterdiği Shelley aşamasından sonra geliyor.

Cardano ve DeFi

Akıllı sözleşmelerin kullanıma sunulmasıyla birlikte fonların çoğu merkezi olmayan borsa SundaeSwap’ta (SUNDAE) kilitliyken, şu anda toplam değeri yaklaşık 100 milyon dolar olan merkezi olmayan bir finans (DeFi) sektörü geldi.

Buna ek olarak 30 milyon işlemlik dönüm noktası, Cardano geliştiricisi Input Output’un ağ yükü %90’ın üzerine çıktıktan sonra ağın blok boyutunu 72 KB’den 80 KB’ye artırmayı önermesinden kısa bir süre sonra geldi.

Kripto para biriminin ağ yükü, ağın ilk kullanılabilir DeFi uygulaması MuesliSwap‘ın piyasaya sürülmesinden haftalar sonra, 14 ila 15 Ocak arasında artmaya başladı ve bu uygulamada iki gün içinde toplam değer 1 milyon doların üzerine çıktı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

JPMorgan Bitcoin Fiyat Tahminini Güncelledi: Yeni Hedef Ne?

Sonraki Haber

FarmVille Yaratıcısından NFT Adımı!

İlgili Haberler