Büyük Kurumlardan Destek Bulan Bitcoin’i BoA Analisti Sert Eleştirdi!

İlayda Peker

Bank of America analisti Francisco Blanch Bitcoin’i, son derece volatil, pratik olmayan ve bir değer deposu ya da bir enflasyon korunma aracı olarak yararsız olan varlık olarak nitelendirdi. Blanch konuyla ilgili açıklamalarında Bitcoin’in çevresel olarak da feci bir varlık olduğunu dile getirdi.

Bitcoin Eleştirileri

İyi bir örnek olması açısından Blanch kripto para biriminin, Visa tarafından işlenen 236 milyon işlemle karşılaştırıldığında saatte yalnızca 1.400 işlemi idare edebildiği için pratik olmayan bir ödeme yöntemi olduğunu ileri sürdü.

Aslında geçmiş yıllarda geleneksel finans kurumlarının kripto karşısındaki sert duruşunu yansıtan rapor, o zamandan beri Bitcoin’i bir varlık olarak benimseyen Goldman Sachs ve JPMorgan gibi diğer büyük bankalarla tam bir tezat oluşturuyor.

Bitcoin‘in 21 milyonluk sabit arzının zaman içinde kaçınılmaz olarak fiyat artışını tetikleyeceği fikrine katılmayan olan Blanch, BTC‘nin fiyatının arz ve talep tarafından yönlendirildiğini savunuyor. Blanch’e göre arz sabit olduğu için dalgalanan talep fiyatı yönlendiren tek şey.

Blanch, Bitcoin‘in güvenli bir liman varlığı olduğu fikrini de reddediyor. Bank of America araştırmacısı, “Bitcoin aynı zamanda risk varlıklarıyla ilişkilendirildi, enflasyona bağlı değil ve son derece değişken olmaya devam ediyor, bu da onu bir servet deposu veya ödeme mekanizması olarak kullanışsız hale getiriyor” sözlerini kullandı.

Bitcoin ve Enerji

BoA, Bitcoin’in diğer insan faaliyetlerinden daha yüksek bir karbon ayak izine sahip olduğunu belirtiyor. Raporda Bitcoin’in enerji kullanımının son iki yılda %200’den fazla arttığı ve şu anda Hollanda, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti ile karşılaştırılabilir olduğu tahmin ediliyor.

Bitcoin madencileri ise Bitcoin madenciliğinin %39 ile %76’sının yenilenebilir enerji kullandığını öne süren rakamlardan bahsediyor.

Tüm bunlara ek olarak Blanch, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin Bitcoin’e karşı çok büyük uzun vadeli tehditler oluşturduğunu da belirtti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 17.03.2021

Sonraki Haber

Kırmızıda Geçen Günlerin Ardından Tüm Piyasada Pozitif Hava Hakim

İlgili Haberler