Büyük İddia: Hem Bitcoin (BTC) Hem Altcoin’ler Balinaların Etkisinde

İlayda Peker

Asya merkezli büyük kripto para fonu olan Three Arrows Capital’in CEO’su ve baş yatırım sorumlusu Su Zhu, en büyük Bitcoin yatırımcılarının aynı zamanda en büyük altcoin yatırımcısı da olduğunu düşünüyor. Benzer şekilde on-chain veri firması Santiment’ten elde edilen veriler de Bitcoin (BTC) ve altcoin piyasasının çoğunlukla balinaların etkisi altında olduğunu ortaya çıkardı.

Bu Ne Anlama Geliyor?

Elde edilen bu verilerin, net bir şey ifade etmediği belirtiliyor. Ancak Su Zhu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda balinaların Bitcoin’de de olduğu altcoin’lere de hükmettiğini dile getiriyor ve “En büyük Bitcoin sahipleri aynı zamanda en büyük altcoin sahipleri. Bu her zaman doğru olmuştur ve muhtemelen her zaman doğru olacaktır. Bu, BTC’nin en iyi kripto para olmadığı anlamına gelmez.” ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan elde edilen veriler ışığında Bitcoin balinalarının, altcoin fiyat hareketlerinden etkilenmediği görüşünün yanlış olduğu ortaya çıkıyor. Çünkü Santiment’ten elde edilen veriler, 855 varlıktan 727’sinin toplam arzının %50’sinden fazlasının ilk 100 dareste olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla Bitcoin ile birlikte birçok altcoin’de de balina hakimiyetinin olduğu görülüyor.

Ayrıca yapılan açıklamalara göre, hem Bitcoin hem de altcoin piyasalarında balinaların güçlü varlığı, derin geri çekilmeler sırasında kripto para piyasalarındaki eşzamanlı düzeltmeyi de açıklıyor. Bitcoin büyük bir düzeltme gördüğünde, hem büyük hem de orta büyüklükteki altcoin’ler genellikle daha sert geri çekilmeler gösteriyor ve art arda bir düşüş başlıyor. Bunun yanında bir boğa piyasasında da son zamanlara yaklaşıldığında altcoin’ler Bitcoin’den daha iyi performans sergilemeye başlıyor. Ancak benzer şekilde bir ayı piyasasında altcoin’ler BTC’den çok daha büyük bir darbe alıyor.

BTC Konsolidasyonu ve Altcoin’ler

Tüm bu veriler göz önüne alındığında Bitcoin’in konsolidasyon döneminde neden altcoin’lerin güçlü performanslar sergilediği de net bir şekilde anlaşılmış oluyor. Örneğin; piyasanın popüler analistlerinden Michael van de Poppe geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda, BTC’nin 10.000 doların üzerinde konsolide olacağını ve bu sebeple altcoin’lerin büyük artışlar yaşayacağını dile getirmişti. Günümüzde yaşanan grafiklere bakıldığında analistin yanılmadığını görüyoruz.

Bunların yanında balinaların gerçekleştirdiği büyük BTC transferlerinin artması ve temel göstergelerin güç kazanması sebebiyle önümüzdeki günlerde Bitcoin’de de büyük artışlar görülebileceği ifade ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tartışma Devam Ediyor: Dijital Yuan Mu? Dolar Mı?

Sonraki Haber

Ethereum Kullanıcılarına Uyarı: ETH Buna Karşı Savunmasız Olabilir

İlgili Haberler