Büyük Geri Çekilmenin Ardından Korku ve Açgözlülük Endeksinde Son Durum

Mert Bahçe

Kripto korku ve açgözlülük endeksi Mart 2020’deki çöküşten bu yana en düşük seviyeyi gördü. Dün yaşanan geri çekilmede kaybedilen hacim, geçen yıla oranla çok daha fazlayken korku ve açgözlülük endeksi dip seviyelere yaklaştı.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Büyük Ölçüde Geriledi

Lider kripto para Bitcoin (BTC), Çin ve Elon Musk gelişmelerinin ardından serbest düşüşe geçti. Dün 30.500 dolara kadar gerileyen Bitcoin’de korku ve açgözlülük endeksi Mart 2020’deki düşüşten bu yana en düşük seviyesini gördü. 2020’nin mart ayında bu endeks 14’ten 8’e düşerek dip yapmıştı.

Endeks bugün, özellikle dün kripto para piyasasında yaşanan son kayıplara göre 11’de konumlandı. Geçtiğimiz yılki kayıplar yüzde olarak daha büyüktü Bitcoin 8.000 dolardan %50’nin üzerinde bir değer kaybı ile 3.800 dolara gerilemişti. Bununla birlikte dünkü parasal kayıp miktarı geçen yılı çok aştı.

Çin’in finansal kurumların ve ödeme şirketlerinin kripto işlemlerini yasaklaması, Elon Musk’ın Bitcoin’i enerji modeli üzerinden eleştirmesi lider kripto parada büyük bir geri çekilmeyi tetikledi.

Çinli yetkililerin kripto para birimlerinin volatilitesi hakkında, “insanların mülklerinin güvenliğini ciddi şekilde ihlal ettiğini ve mali düzeni bozduğunu” iddia etti. Bu da hali hazırda düşüş eğiliminde olan piyasada güvensizlik ortamı yaratarak düşüşe katkı sağladı.

Bununla birlikte Elon Musk’ın kripto paraların geleceğinin parlak olduğunu söylemesiyle beraber çevreye büyük maliyetler getirdiğini belirtmesi endişe yarattı.

Lider Tekrar Ayağa Kalktı

Lider kripto para Bitcoin dün 30.500 dolara geriledi. Ancak 30.000 doların altına sarkmayan BTC, toparlanma evresine giriş yaptı. Ethereum, Binance Coin ve XRP gibi birçok kripto para Bitcoin’in fiyat hareketlerinden büyük ölçüde etkilendi. Ancak liderin toparlanması piyasayı hareketlendirmeye başladı. Bitcoin, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 41.000 dolar seviyelerinden işlem görüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Apollo Space Token (AST), Binance Smart Chain’de Başlatıldı

Sonraki Haber

Elon Musk: “Lightning Şu Anda Bitcoin (BTC) İçin Gerekli”

İlgili Haberler