Büyük Firmanın Bitcoin (BTC) Yatırımı Karşılığını 100 Milyon $ İle Verdi!

İlayda Peker

Ticari istihbarat şirketi MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımı, tahmini 100 milyon dolar karla büyük bir şekilde karşılığını veriyor. 27 Ekim’de bağımsız kripto araştırmacısı Kevin Rooke tarafından yayınlanan verilere göre MicroStrategy, Bitcoin (BTC) yatırımından, 2017 yılının ilk çeyreğinden 2020’nin ikinci çeyreğine kadar son üç yılda gerçek işinden daha fazla kazanç elde etti.

MicroStrategy’nin Doğru Kararı

Rooke’un verileri, ticari istihbarat firmasının Ağustos ve Eylül aylarında satın alma sırasında kabaca 425 milyon dolar değerinde olan 38.250 BTC varlığının, günümüzde BTC fiyatının 13.800 dolara çıkmasından sonra 525 milyon dolardan fazla değere ulaştığını gösteriyor. Araştırmacıya göre Microstrategy, son üç buçuk yılda ticari faaliyetlerinden yalnızca 78 milyon dolar net gelir elde etti.

Buna ek olarak MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, firmanın en son üç aylık raporu ile ilgili olarak, “Bitcoin’i birincil hazine rezerv varlığımız yapma kararımız, MicroStrategy’nin dijital teknolojileri benimsemesinin en son örneğidir.” sözlerini kullandı ve “Çeyrek boyunca 425 milyon dolarlık Bitcoin alımı, yatırımcılar için bu tür bakiyeleri nakit olarak tutmaktan daha büyük bir getiri potansiyeli imkanı sunuyor ve MicroStrategy’nin piyasadaki genel görünürlüğünü artırdı.” diye ekledi.

MicroStrategy ilk olarak Ağustos ayında 21.454 BTC’yi 250 milyon dolara satın aldı ve kripto para birimini birincil rezerv varlığı olarak kabul etti. İlk yatırımın ardından firma 175 milyon dolara 16.796 Bitcoin daha satın aldı. Şirket, 2020 yılının 3. çeyreğinde ilk kez üç aylık mali raporuna dijital varlıkları eklemesine rağmen, ticari faaliyetlerinden 14,2 milyon dolarlık net gelir kaybı bildirdi. MicroStrategy, ileride Hazine Rezerv Politikasına bağlı olarak daha fazla BTC alıp satacağını belirtti.

CEO’nun Değişen Yaklaşımı

Başlangıçta 2013’te “Bitcoin’in günlerinin sayılı” olduğunu iddia eden Saylor, daha sonra BTC ile ilgili fikrini değiştirdi ve bunu da yatırımı ile kanıtlamış oldu. MicroStrategy’nin 425 milyon dolarlık ilk yatırımından bu yana geçen haftalarda, BTC’yi birkaç “kripto varlık ağından” biri olarak adlandırarak Bitcoin maksimalist zihniyetini benimsemiş oldu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) 14.000 Dolara Doğru Adım Adım İlerliyor

Sonraki Haber

Bitcoin’deki (BTC) Düzeltme Nereye Kadar Devam Edecek?

İlgili Haberler