Bu, Ripple İçin 2023’de Başlıca İtici Güç Olabilir

İlayda Peker

San Francisco merkezli fintech firması Ripple, kripto ve XRP’nin benimsenmesinin 2023 yılında da artmaya devam edeceğinden emin.

Ripple 2023 İçin Kendinden Emin

Ripple 10 Ocak’ta, önümüzdeki yıla ilişkin sektörel öngörülerini vurgulayan bir şirket blogu yayınladı. Geçen yılın bulaşıcı hastalıklarının tozu dumanı dağılırken, bu yıl gerçek dünyadaki kripto kullanımına odaklanılacağını öngörüyor.

Ripple Mühendislik Kıdemli Başkan Yardımcısı Devraj Varadhan, pazarda genel bir değişim olacağını öngördü. İşler son derece spekülatif şirketlerden, gerçek dünyadaki sorunları çözmek için kripto çözümlerinden yararlanan şirketlere geçecek:

Non fungible token’lardan (NFT’ler) Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine (CBDC‘ler) ve sürdürülebilirliğe kadar, önümüzdeki yıl kriptoya yönelik beklentilerin çoğu, gerçek dünya faydası için uygulanmasını içeriyor.

Avrupa Genel Müdürü Sendi Young, gerçek dünya uygulamalarına odaklanmanın CBDC’lerin yeni çağını ilerletmeye yardımcı olacağını söyledi.

Bu yıl dünya çapında daha fazla CBDC pilot programı bekleniyor. Ayrıca, Merkez Bankası Katılımları Başkan Yardımcısı James Wallis’e göre, “sınır ötesi ödemeleri geliştiren birlikte çalışabilir CBDC çözümlerine vurgu” yapacaklar.

Atlantik Konseyi’ne göre şu anda 17 ülke CBDC pilot programı yürütüyor ve 11’i de bu programları başlattı. Firmaya göre kripto faydası, non fungible tokenleri de kapsayacak:

NFT’lerin ilk dalgası dijital sanat ve koleksiyon ürünlerine odaklanırken, emlak ve karbon piyasaları gibi gerçek dünya kullanım durumlarını araştıran yeni bir ikinci dalga var.

2023 Yılını Etkileyecek Gelişmeler

Young ayrıca, verimlilik, şeffaflık ve hızdaki potansiyel kazanımlar nedeniyle kurumların kripto çözümlerinin uzun vadede benimsenmesini hızlandıracağını söyledi:

Bankalar ve diğer büyük finans kurumları, faydalarını günler ve haftalar içinde değil, yıllar içinde gerçekleştirme beklentisiyle yeni teknolojilere yatırım yapacaklar, bu nedenle dijital varlıkların ve blok zincirinin benimsenmesinin 2023 ve sonrasında da devam edeceğini görüyoruz.

Ayrıca, Ripple’ın Etki Başkan Yardımcısı Ken Weber, büyük sivil toplum kuruluşlarının (STK’lar) mali açıdan savunmasız kişilere daha iyi hizmet vermek için kriptoyu entegre etmeye başlayacağını öngördü. Weber, karbon piyasalarının da blockchain ve kripto için net bir kullanım alanı olarak ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

Ripple ekibi, 2022 kripto kışının 2023’te yerini kamu hizmeti odaklı bir kripto baharına bırakacağı sonucuna vardı.


Total
15
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Digital Currency Group’tan Önemli Mektup!

Sonraki Haber

Mike Novogratz: Kripto için Görünüm Korkunç Değil, Ama Harika da Değil

İlgili Haberler