Bu Piyasa Ölçütlerine Göre ‘Altcoin Sezonu’ Ufukta Görünüyor Olabilir 

Bitcoin Haber

Bazı piyasa ölçümlerine göre, genellikle ‘alt sezon‘ olarak adlandırılan altcoinlerin parlama zamanı hemen köşede olabilir. 

Altcoin Sezonu 

Bitcoin, yılın başından bu yana %80’den fazla değer kazanarak 2023’te alev alev yanıyor. Bununla birlikte, altcoinlere çok fazla sevgi gösterilmedi ve kıyaslandığında yalnızca küçük kazançlar elde edildi. 

Alt sezonu genellikle bir Bitcoin rallisini takip eder ve analistler bunun ufukta olabileceğini öne sürüyor. 

16 Nisan’da kripto yatırımcısı ve analisti “Skew”, piyasalar ve altcoinlerle ilgili birkaç gözlemin altını çizdi. 

Altcoinlerin ve Ethereum‘un (ETH) 24 saatlik hacimde lider olduğunu belirtti. Ayrıca, “burada altcoinlere büyük bir OI [açık faiz] kayması oldu” diye ekledi. 

OI, hala açık olan ve henüz karara bağlanmamış aktif kripto türev sözleşmelerinin sayısının bir ölçüsüdür. 

Alt Sezonu Yaklaşıyor mu? 

Analist ayrıca Bitcoin‘in hakimiyetinin azalmaya başladığını gözlemledi. TradingView’e göre, BTC hakimiyeti bir haftadan kısa bir süre içinde neredeyse %4 düştü. Düşüş, 12 Nisan’daki başarılı Shapella yükseltmesinin ardından Ethereum’un rallisinden kaynaklanıyor. 

Bitcoin hakimiyeti şu anda %47,06 seviyesinde ve en son Nisan 2021’de olmak üzere iki yıldır %50’nin üzerine çıkamadı. 

Analist şu yorumu yaptı 

BTC hakimiyetinin azalması yakın vadede altcoinlerin değer kazanacağı anlamına geliyor. Ancak, BTC Baskınlığı arttığında piyasada güvenliğe kaçış olur.

Ek olarak, önceki döngülerle bir karşılaştırma yapıldı. Analist, “BTC’nin daha büyük bir piyasa rallisinden önce ilk kez güç gösterdiği 2021 dip konsolidasyonu arasında bazı benzerlikler” olduğunu belirtti. 

Ayrıca, Ethereum daha önce olduğu gibi altcoinlere liderlik ediyor gibi görünüyor. “ETH burada gerçekten güç gösteriyorsa, bazı altcoinlerin değeri oldukça düşük demektir,” dedi. 

Ethereum rallisi hakkında yorum yapan eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, geçen haftanın sonlarında alt sezonun geri dönüşünü ima etti. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin 30.000 Doların Altına Düştü: ETH, SOL ve Kriptolarda Son Durum!  

Sonraki Haber

Hester Peirce, ABD Düzenleyicisinin DeFi’deki Tanımını Eleştirdi!  

İlgili Haberler