Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 27 Haziran 2020

İlayda Peker

Geçtiğimiz hafta kripto para dünyası ve Blockchain ekosisteminin gündeminde merkezsiz finansa yani kısaca DeFi ve Bitcoin konsolidasyon sürecinin nasıl sonlanacağı vardı. Bunların yanı sıra Hedgeye Risk Yönetimi Genel Müdürü ve Ortağı Darius Dale’in ilk kez Bitcoin yatırımı yaptığını açıklaması, İtalya’nın dijital Euro için hazır olduğunu ifade etmesi ve PayPal’ın doğrudan kripto para hizmeti sunmaya hazırlandığı yönündeki iddialr diğer önemli gündem maddelerini oluşturdu.

Ethereum ve DeFi Ekosistemi

DeFi ekosisteminin son günlerde yükselişte olması ve DeFi token’larının da muazzam artış kaydetmiş olması sebebiyle yatırımcılar artık Ethereum’da bir ralli başlamasını bekliyor. Ancak analistler Ethereum konusunda uyarıyor. Çünkü Ethereum sosyal duyarlılığının Mayıs 2019’dan bu yana görülmeye seviyeler yükseldiği ve bu gösterge her sıfırın üzerine çıktığında Ethereum’da bir düşüş başladığı ifade ediliyor.

Bunların yanında yeni Ethereum cüzdan sayısındaki artış ve içinde 0.01 ETH’dan fazla varlık bulunan cüzdan sayısının rekor kırması da yine yükseliş beklentisi yaratsa da temkinli olmakta fayda var gibi görünüyor.

Öte yandan bazı isimler geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamalarda DeFi ekosisteminin ICO’lara benzeyeceğini ve eninde sonunda patlayacağını ifade etti. Weiss Crypto bu konuyla ilgili açıklamalarında, “DeFi şu anda kripto alanında devam eden en heyecan verici şeylerden biri. Ancak bu sektörün, piyasanın geri kalanından ayrılacağı fikri gülünç. Sonunda heyecan sona erecek ve DeFi piyasanın geri kalanıyla aynı doğrultuda işlem görecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Korelasyon Hangi Yönde Bozulacak

Bitcoin fiyatının çok uzun zamandır bir korelasyon döneminde olması ve fiyatın ne aşağı ne yukarı yönlü bir kırılma yaşamaması yakın zamanda çok büyük hareketlerin görülebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Genel itibari ile analistlerin ve yatırımcıların çoğu kısa vadede bir düşüş beklerken uzun vadede büyük bir rallinin yaşanacağı dile getiriliyor. Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalara bakıldığında da düşüş genel itibari ile 7.000 dolar ya da biraz daha altı seviyeler kadar sürecek. Ancak yükseliş başladığında 20.000 doların düşük bir seviye olarak kalacağı ifade ediliyor.

PayPal’ın Hamlesi

Geçtiğimiz hafta başında ortaya çıkan ancak henüz Paypal tarafından doğrulanmayan haberlere göre firma, üzerinde çalıştıkları bir cüzdan hizmeti aracılığı ile hem kripto para alım-satım işlemlerinin yapılmasına hem de varlıkların depolanmasına ilişkin bir hizmet sunmaya hazırlanıyor.

Ancak eğer bu doğruysa PayPal’ın bu hamlesinin Coinbase’e büyük zarar verebileceği ifade ediliyor. Örneğin; PayPal müşterilerinin halihazırda KYC prosedürlerini tamamlamış olmasının Coinbase için büyük bir sorun teşkil edeceği belirtiliyor. Ama henüz söylentiler doğrulanmadığı için konuyla ilgili net yorumlar da yapılamıyor.

PayPal’ın bu hamleyi doğrulaması ile hafta başında olduğu gibi Bitcoin fiyatının artışa geçip geçmeyeceğini de önümüzdeki günlerde göreceğiz.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

XRP Kan Ağlıyor: 1.000 Günlük Ayı Piyasası

Sonraki Haber

Ethereum’un Bir Sonraki Yönü Hakkındaki Görüşler

İlgili Haberler