DeFi Piyasasındaki Heyecan Ne Zaman Sona Erecek?

İlayda Peker

Son dönemlerde Ethereum ve DeFi piyasası hakkında çok fazla haberler karşılıyoruz. Ancak özellikle son hafta bu konu hakkındaki yoğunluğun arttığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu yoğunluk artışıyla da hem Ethereum fiyat tahminlerinin pozitif olması hem de DeFi piyasasının büyümesinin hızlanması ile piyasa eğilimlerinin bu iki kavram lehine dönmesini sağladı.

Bir kripto para birimi analisti olan Tahar Zafar ise bu eğilimleri mükemmel bir şekilde gösteren, sizlerinde yazının sonunda görebileceğiniz bir tablo paylaştı. Bu tabloya göre 18 Haziran itibariyle Aave’in LEND’i, Kyber Network’ün KNC’si ve Bancor’un BNT’si gibi Ethereum tabanlı token’ların Bitcoin’i geride bıraktığını gösteriyor.

Ayrıca çoğu zaman doğrudan BTC ile birlikte hareket eden Ethereum bile piyasa liderinden biraz daha iyi performans gösteriyor. Yine de bir kripto araştırma firması, Ethereum DeFi’nin sonunda bir düzeltme göreceğini ve daha makul seviyelere döneceğini söylüyor.

DeFi Rüyadan Uyanacak

Tabloda da görüldüğü gibi DeFi ile ilgili token’lar son zamanlarda çok büyük artışlar yaşadı. Bu durum, DeFi ekosisteminin ekonomik gücünün de katlanarak artmasına sebep oldu. DeFiPulse, DeFi uygulamalarında kilitlenen kripto para biriminin değerinin 1.6 milyar dolara ulaştığını bildiriyor.

Bunların yanında Weiss Crypto’ya göre DeFi heyecan verici olabilir. Ancak yakında piyasanın bir normalleşme göstermesi gerekecek ve o zaman düzeltme hareketleri yaşanabilir. Firma konuyla ilgili açıklamalarında, “DeFi şu anda kripto alanında devam eden en heyecan verici şeylerden biri. Ancak bu sektörün, piyasanın geri kalanından ayrılacağı fikri gülünç. Sonunda heyecan sona erecek ve DeFi piyasanın geri kalanıyla aynı doğrultuda işlem görecek.” ifadelerini kullandı.

DeFi’nin Karşısındaki Engeller

DeFi’nin karşılaşabileceği engellerin, Weiss Crypto’nun piyasa düzeltmesi beklentilerini desteklediği ifade ediliyor.Örneğin; her Ethereum bloğunun sahip olabileceği gas’i artırma hareketlerine rağmen, işlem ücretleri hala nispeten yüksek. Ayrıca Multicoin Capital’den Kyle Samani’ye göre DeFi, orta vadeli “gecikme” sorunlarına maruz kalıyor.Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dijital Altın Çağı Başlıyor, Bitcoin Nasıl Konumlanacak?

Sonraki Haber

Otomatik Kripto Para Alım-Satım Botu Bitsgap Nedir?

İlgili Haberler