Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 13 Haziran 2020

İlayda Peker

Geride bıraktığımı hafta içinde kripto para dünyasında Ethereum ücretlerinden sıklıkla bahsettik. Hem işlem ücretlerinin artması hem de işlemler için ödenen devasa ücretler gündemde oldukça büyük ses getirdi. Bunun yanı sıra yine fiyat tahminleri de sıklıkla rastladığımız haberler arasındaydı. Ayrıca kurumsal yatırımların artması da haftanın dikkat çeken başlıkları arasındaydı.

Ethereum İşlem Ücretleri

Mayıs ayı başında analistler Ethereum işlem ücretlerinin artmaya başladığını fark ettiklerini ifade etmişlerdi. Yapılan açıklamalara göre Ethereum işlem ücretleri yani gas fee’ler 41 Gwei’ye kadar çıkarken sonrasında bu ücretler 25-30 Gwei seviyesine gerilemişti. Ancak geçmiş ücretler değerlendirildiğinde hala bu ücretlerin yüksek olduğu ifade ediliyor.

Yüksek işlem ücretleri bir yana bu hafta Ethereum’da arka arkaya üç gün gerçekleştirilen işlemler için daha önce görülmemiş ücretler ödendi. Bir kişi öncelikle 10 Haziran’da 133 dolarlık Ethereum işlemi için 2.6 milyon dolarlık işlem ücreti ödedi. Bu durum ilk başta yalnızca bir yanlışlık olarak yorumlansa da arkasından gelen benzer işlemler şüphelerin artmasını sağladı. 11 Haziran’da yine bir kullanıcı 751.545 dolarlık Ethereum transferini, 538.876 dolarlık bir işlem ücreti ile gerçekleştirdi ve 12 Haziran’da bir ETH işlemi için 10.000 ETH’lik başka bir ücret ödendi.

Bu işlemlerin ya kara para aklama ya da bir hack girişimi olduğu ifade ediliyor Ancak henüz transferlerin sebebi ile ilgili net bilgi bulunmuyor.

Haftanın Fiyat Tahminleri

Aslında hafta başında Bitcoin’deki pozitif hareketler sebebiyle oldukça olumlu tahminler yapıldı. Ancak Perşembe günü gerçekleşen ve Bitcoin’in 9.100 dolara kadar gerilemesine sebep olan düşüş korkuların artmasına sebep oldu. Bazı analistler bu düşüşü “önemsiz bir olay” olarak nitelendirirken Tone Vays gibi bazı önemli isimler de başka bir düşüşün habercisi olabileceğini dile getirdi.

Öte yandan önde gelen kripto para borsalarından olan Coinbase’in önümüzdeki günlerde 18 kripto para birimi listeleme planı olduğunu açıklamasının ardından 7 altcoin %10’un üzerinde artışlar kaydetti. Coinbase’de listelenecek kriptoların; Aave, Aragon, Arweave, Bancor, Compound’s COMP, Digibyte, Horizen, Livepeer, NuCypher, Numeraire, KEEP Network, Origin Protocol, Ren Render Network, Siacoin, SKALE Network, Synthetix ve Vechain olduğu ifade ediliyor.

Kurumsal Yatırımlar

Fidelty’nin 774 kurumsal yatırımcının katılımıyla gerçekleştirdiği bir ankete göre kurumların üçte birinin kripto para yatırımı olduğu ortaya çıktı. Ankete göre, birçok kurum henüz kriptoyu tam anlamıyla desteklemiyor olsa da ankete katılan 10 kurumdan altısı “dijital varlıkların yatırım portföylerinde bir yeri olduğuna” inanıyor. Bununla birlikte katılımcıların sadece %20’si kripto varlık sınıfının cazip olmadığını düşünüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Piyasadaki Korku BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

Sonraki Haber

BTC’nin Yönünü 8.700 Dolar Seviyesi Mi Belirleyecek?

İlgili Haberler