Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 6 Haziran 2020

İlayda Peker

Geride bıraktığımız hafta yine Bitcoin fiyat tahminleri, Amerika’da yaşanan gerilimlerin kripto para ekosistemine yansıması ve Bitcoin’in önce 10.000 dolara çıkması sonrasında 1.500 dolar birden düşmesi gündemde ses getiren konulardı.

Bitcoin Fiyat Hareketi

Bitcoin fiyatı bu hafta başında yakaladığı ivme ile 10.000 doların üzerine çıktı. Bilindiği gibi 10.000 dolar Bitcoin (BTC) için çok önemli bir psikolojik seviye ve beklenen rallinin başlaması için öncelikle bu psikolojik seviyenin aşılması ve fiyatın 10.000 doalrın üzerinde kalması gerekiyor.

Ancak fiyat artışı beklendiği gibi uzun süreli olmadı. Fiyat 10.400 dolar seviyesine ulaştıktan sonra henüz 24 saat bile geçmeden yeniden düşüş başladı ve 1.500 dolarlık ani bir geri çekilme yaşandı. Bu geri çekilmenin ardından Bitcoin’in kendini toparlaması ile fiyat 9.500 doların üzerindeki yerini korumayı başardı.

Bitcoin’in yanı sıra altcoin’lerde de benzer bir hareket yaşandı. Lider kripto para birimi ile birlikte artışa geçen altcoin’ler yine Bitcoin ile birlikte bir düşüş yaşadı.

Ancak bu beklenmedik yüksek volatilite yine piyasada hem artış hem düşüş beklentilerinin yükselmesine yol açtı. Yine de geride bıraktığımız haftada daha çok düşüş yönünde tahminlerin yapıldığını görüyoruz. Örneğin; Bollinger Bands göstergelerinin yaratıcısı John Bollinger, mevcut piyasa konumunda yatırımcıların çok temkinli olması gerektiğini ya da daha çok short pozisyonları tercih etmelerinin gerekli olduğunu ifade etti.

Ayrıca Glassnode da Bitcoin’in bir yandan boğa bölgesine girdiğini dile getirirken ekonomik kriz sebebiyle dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Öte yandan Bitcoin ile ilgili alınan karışık sinyallerin karşısında piyasa hacmi bakımından ikinci büyük kripto para olan Ethereum’da (ETH) boğaların kontrolde olduğu yorumlarını bu hafta sıklıkla okuduk. Örneğin, popüler bir yatırımcı olan “Cheds”, Ethereum’un önemli destek seviyelerinin üzerinde kaldığını ve bunun da boğaların kontrolde olduğunun bir işareti olduğunu dile getirdi.

Diğer Gelişmeler

Fiyat hareketlerinin yanı sıra belki de geride bıraktığımız haftanın en ilginç olaylarından biri mezar sanılan alanın aslında kripto para madencilik çiftliği çıkması oldu. Geçtiğimiz hafta Çinli kolluk kuvvetleri yeraltı mezarı gibi görünen birkaç alanda kaçak Bitcoin (BTC) madenciliği faaliyetinin yürütüldüğünü ortaya çıkardı.

Bununla birlikte Amerika’da devam eden protestolar esnasında “Bitcoin” teriminin pankartlarda yer almasının ardından Binance CEO’su “Bitcoin barışçıl bir protestodur” açıklamasını yapmış ve ardından Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin “Bitcoin bir protestodan çok daha fazlasıdır” şeklinde yorumda bulunmuştu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Korku ve Açgözlülük Endeksi Düşüşü Mü İşaret Ediyor?

Sonraki Haber

SEC, Bir Kripto Firmasına Dolandırıcılık İddiasıyla Dava Açtı

İlgili Haberler