Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 25 Temmuz 2020

İlayda Peker

Geçtiğimiz hafta kripto para ekosisteminde en çok DeFi token’larından, Bitcoin’in nihayet 9.300 dolarlık seviyeyi kırmış olmasından ve Amerika bankacılık denetleme otoritesinin attığı adımlardan bahsettik.

DeFi Piyasası

2020 yılının DeFi toknen’ları için oldukça iyi geçtiğini ifade edebiliriz. Birçok DeFi projesi token’ı %100’ün üzerinde artışlar kaydetti. Bu büyük artışların ardından doğal olarak akıllara, “DeFi bi balon mu, DeFi’yi gerçekten kim kullanıyor, Defi gerçek bir değere sahip mi, DeFi toen’ları çöküşe geçecek mi” gibi sorular gelmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan Ethereum yazılım geliştirme firması ConsenSys’in bir yan kuruluşu olan Codefi’nin bir raporu, gerçekten kaç farklı kullanıcının DeFi hizmetlerinden faydalandığına bir ışık tuttu. Rapora göre, DeFi uygulamalarında kilitlenen değer bu yılın Nisan ayından itibaren neredeyse üç katına çıkmış olsa bile, DeFi etkinliğinin çoğu yeni kullanıcılardan kaynaklanmıyor.

Bununla birlikte DeFi ile ilgili yeni bir sayfa oluşturan CoinMarketCap’in token sıralaması da geçtiğimiz hafta dikkatleri çekti ve hatta tepki topladı. CoinMarketCap, DeFi listesinde birinci sıraya Chainlink’i (LINk) yerleştirdi. Ancak bazı isimlere göre LINK bir DeFi token’ı olmamasına rağmen bu listeye girdi. Hatta bazıları, geçtiğimiz aylarda Binance’in CoinMarketCap’i satın alması dolayısıyla Binance Coin’in de DeFi token listesine girebileceğini ifade etti. Ancak sonrasında yapılan açıklamalar ile bu iddialar CoinMarketCap tarafından yalanlandı.

Ayrıca yine DeFi projeleri olan Curve.fi ve Kyber Network token’larında da artışlar yaşanacağı analistler tarafından dile getirildi.

Bitcoin 9.300 Doları Kırdı

Bilindiği gibi lider kripto para birimi son zamanlarda 9.000 ile 9.300 dolar arasında sıkışıp kalmıştı. Ancak geçtiğimiz hafta Salı günü bu sınır kırıldı ve fiyat 9.650 dolara kadar yükseldi.

Henüz net bir ivme kazanamamış olsa da “Bitcoin’in sıkışıklığı aşağı yönlü mü yukarı yönlü mü bozulacak” sorusunun yanıtı bir nevi alınmış oldu. Bazı isimler bu artışın devam edeceğini ifade ederken bazıları bunun sadece anlık bir tepki olduğunu fiyatın yeniden düşüş yaşayacağını ifade ediyor.

Amerika’nın Hamlesi

Çarşamba günü Amerika’dan kripto para birimleri ve Bitcoin adına pozitif haberler geldi. The Office of the Comptroller of the Currency (OCC) 22 Temmuz’da yaptığı açıklamalar ile bankaların artık kripto para saklama hizmeti sunabileceğini açıkladı. Sonrasında ise OCC’nin geleneksel para birimlerinin “içsel değeri olmadığını” kabul ettiği ortaya çıktı.

Bu iki haber arka arkaya ses getirmiş olsa da bankaların kripto kültürüne ters olduğu gerekçesi ile birçok isim bu kararın çok da iyi olmadığını savundu.Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Profesyonel Yatırımcıların BTC Hissiyatı Ne Söylüyor?

Sonraki Haber

2016 Hack’indeki Bitcoin’ler Hareket Etti! Fiyat Etkilenir Mi?

İlgili Haberler