Amerika’nın Bankacılık Denetleme Kurumundan Büyük İtiraf

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri’nin bankacılık denetleme kurumu olan Office of the Comptroller of the Currency (OCC) 22 Temmuz’da yaptığı açıklamalar ile kripto para ekosisteminin gündemine oturmuştu. OCC, Amerika’daki bankaların artık kripto para saklama hizmeti sunabileceği yönünde açıklamalar yapmıştı.

Bu haber sonrasında artışa geçmiş olan Bitcoin fiyatı da ivme kazanarak 9.500 dolarlık sınırı uzun zaman sonra ilk kırmıştı. Bununla birlikte her ne kadar bu adım pozitif bir adım olarak nitelendirilse de bazı isimler bankaların kriptoların kültürüne uygun olmadığını dile getirdi. Dolayısıyla aslında OCC’nin yaptığı bu açıklamalarda beraberinde bir tartışma konusunu da getirmiş oldu.

Şok Üstüne Şok

Bu haberlerin etkisi daha soğumamışken şimdi de yine 22 Temmuz tarihli OCC resmi açıklamasında, günümüzde kullandığımız ve “fiat” olarak nitelendirilen geleneksel para birimlerinin “içsel değeri” olmadığı adeta itiraf edildiği ortaya çıktı.

Office of the Comptroller of the Currency’nin yayınladığı belgede konuyla ilgili olarak, “Geleneksel paralar, içsel değeri olmayan ancak bireylerin ve kurumların devlet tarafından piyasaya sürüldükleri için satın alma ve yatırım amacıyla kullanmaya istekli olduğu araçları ifade eder. Altın standardının terkini takiben ABD doları da dahil olmak üzere devlet tarafından verilen para birimleri geleneksel para birimleridir.” ifadeleri kullanıldı.

OCC’nin açıklamalarına bakıldığı zaman bankacılık otoritesine göre, geleneksel para birimleri yalnızca insanlar onu tercih ettikleri ve belki de mecbur ettikleri için kullanılıyor. Ancak herhangi bir “içsel değer” barındırmıyorlar.

Önce OCC’nin kripto para saklama izni vermesine ve ardından ortaya çıkan itirafa bakıldığı zaman Amerika’nın bırakın kripto paraları ya da Bitcoin’i yasaklamak, aslında onlara var olmaları ve kendilerini kanıtlamaları için yol açıyormuş gibi görünüyor. Her ne kadar Amerika Başkanı Donald Trump her fırsatta açıklamalarında “Bitcoin’i sevmediğini” dile getirse de kurumlar böyle düşünmüyor gibi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Analist İddialı: ETH Bir Daha Rekor Kıramayacak!

Sonraki Haber

Ödeme Devi Kriptoları Desteklediğini Açık Açık Dile Getirdi

İlgili Haberler