Bu Gösterse Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin İyi Sinyaller Vermiyor!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgiler Bitcoin (BTC) madencilerinin bir kez daha büyük miktarlarda BTC sattığını gösteriyor olabilir. CryptoQuant’tan elde edilen veriler, BTC Madencilerinin cüzdanlarından aktarılan BTC oranını izleyen bir ölçü olan “BTC Madencilerinin Konum Endeksi”nin üç yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Bu eğilim, madencilerin muhtemele OTC platformlarda veya spot borsalarda BTC sattığını işaret ediyor.

Madenciler Bitcoin Satıyor

CryptoQuant’tan alınan verilere göre, 10 Aralık’ta madenci bağlantılı iki büyük Bitcoin işlemi, Madencinin Konum Endeksi’nin aniden 2017’den bu yana görülmemiş seviyelere yükselmesine sebep oldu.

Yapılan açıklamalara göre ilk olarak, 14,5 milyon dolar değerindeki yaklaşık 80 Bitcoin Binance’e gönderildi. İkinci olarak ise 11.852 BTC yani yaklaşık olarak 215.9 milyon dolara eşdeğer varlık bilinmeyen bir soğuk cüzdana taşındı.

Madenciler genellikle Bitcoin‘i spot borsalar veya OTC borsaları aracılığıyla satıyor. Spot borsalarda bir satış meydana geldiğinde, BTC üzerindeki kısa vadeli satış baskısı yoğunlaşabiliyor. BTC fiyatı üzerindeki etki, madenciler doğrudan alıcılara satış yaptıkları için OTC borsalarında satış yaptıklarında hemen hissedilmiyor.

Bu Bitcoin İçin İyi Bir İşaret Değil

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju‘ya göre, madenciler 10 Aralık’ta çok fazla miktarda Bitcoin sattılar. CEO her ne kadar Ocak ayına kadar BTC’nin fiyatı konusunda iyimser olsa da bunun öngörülebilir gelecekte potansiyel olarak endişe verici bir eğilim olduğunu açıkladı.

Bu açıklamaların üzerine diğer analistler, Ki’ye madencilerin BTC’nin kısa vadeli fiyat eğilimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak kadar Bitcoin satıp satmadığını sordu. Buna yanıt olarak Ki, toplam satışın önemli ölçüde büyük olmadığını ama madenci satışlarının son birkaç güne kıyasla hala nispeten yüksek olduğunu belirtti.

Orta Vadede Endişeye Gerek Yok

Mayıs ayında Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) madencilikle çıkarılan BTC’den çok daha fazla Bitcoin biriktirdiği ortaya çıkmıştı. Grayscale hala Bitcoin almaya devam ediyor. Eğer bu eğilim bozulmadan kalırsa, kısa ve orta vadede madencilerin ve balinaların satış baskısını dengelemeye yardımcı olabilir.

Bunlara ek olarak Ekim ayında, 10T Holdings’in kurucu ortağı Dan Tapiero, Bitcoin’in bunun sonucunda potansiyel bir tedarik kriziyle karşı karşıya kalabileceğini dile getirmişti.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Büyük Yatırım Bankası Stratejisti: “Bitcoin (BTC) Dolar İçin Önemli Bir Tehdit”

Sonraki Haber

Piyasada Neler Oluyor: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) Düşüyor!

İlgili Haberler