Bu Göstergeler Ethereum’da (ETH) Ralli Zamanı Geldiğini Gösteriyor Olabilir!

İlayda Peker

Ethereum (ETH) fiyatı, 600 dolarlık seviyede tutunamadı ve hayal kırıklığı yaratan bir haftayı geride bıraktı. Bun rağmen hafta sonu yeniden yükseliş geçen ETH’un temellerinin hala oldukça sağlam düşünülüyor. Ayrıca bu noktada ETH fiyatının bir önceki aya göre hala %45 daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

Buna ek olarak ETH’daki göstergeleri değerlendiren analistler fiyatın yükselişe geçeceğini gösteren 5 etken olduğunu ifade ediyor.

Borsalarda Para Çekme İşlemleri Arttı

Borsalardan para çekiliyor olmasının, staking, yield-farming ve fonların soğuk depolara aktarılması gibi sebepleri olabilir. Bunun karşısında ise borsalara sürekli giriş olması da yatırımcıların satış yapma niyetinde olduklarını gösteriyor.

Ağustos ayında başlatılan güçlü net çıkış üç ay sürdü ve borsalardan 4,3 milyon Ethereum çekilmesine neden oldu. Geri çekilmelerin arkasındaki sebep ne olursa olsun, hareket Kasım ayı ortasında durdu ve bu, yatırımcıların ETH’nin 420 doları geçmesiyle kısa vadeli pozisyonlarını düşürme kararlarının bir göstergesiydi.

5 Aralık’ta, ETH zayıflık belirtileri göstermeye başladıkça, borsalardaki para yatırma sıklığı azaldı. Böylece geçen hafta, para çekme işlemleri 32.000 Ethereum ile aşıldı. Bu metrik, yatırımcıların mevcut fiyat seviyelerinde satış yapmak istemedikleri görüşünü doğruladı.

Vadeli İşlem Kazançları

Profesyonel yatırımcılar, belirlenen bitiş tarihleri olan uzun süreli vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapma eğilimindedir. Böylece bir yatırımcı, vadeli işlemlerin normal spot piyasaya göre ne kadar pahalı olduğunu gözlemleyerek, yükseliş seviyelerini ölçebilir.

3 aylık vadeli işlemler, normal spot borsalara kıyasla genellikle %1,5 veya daha yüksek bir getiri işlem yapmalı. Bu gösterge azaldığında veya negatif olduğunda, piyasada endişeler ortaya çıkmaya başlıyor, çünkü bu durum bir düşüş sinyali olarak nitelendiriliyor.

Ethereum’daki göstergeler değerlendirildiğinde ise profesyonel yatırımcıların hala ETH’a güvendikleri görülüyor.

Spot Hacim ve Opsiyon İşlemleri

Ethereum’da mevcut haftalık 900 milyon dolarlık ortalama günlük hacim, Kasım ayı ortası rakamlarını yansıtıyor. Kasım ayı ortasında ETH’un artış yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda hacimlerin oldukça iyi durumda olduğu ifade ediliyor. Ayrıca her ne kadar 600 dolar bandında bir dirençle karşılaşılsa da spot hacim sayesinde bu direncin kırılabileceği de düşünülüyor.

Buna ek olarak opsiyon işlemlerinin de ETH için artış sinyalleri verdiği ifade ediliyor.

Yatırımcı Hissiyatı

Ortaya çıkan yatırımcı hissiyatı değerlendirildiğinde yatırımcıların sakin kaldıkları görülüyor. Yapılan açıklamalara göre bir rallideki gibi büyük bir heyecana sahip olmayan yatırımcıların düşüş için de endişelenmedikleri ifade ediliyor.Total
22
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Fiyatları İçin Umut Veren Önemli Gelişme!

Sonraki Haber

Kripto Para Piyasası

İlgili Haberler