Bu Gösterge Bitcoin’de Artış Beklentilerinin Yükseldiğini Gösteriyor Olabilir!

İlayda Peker

Merkezi borsalardan Bitcoin çıkışları, son yedi gün içinde yaklaşık 40.000 BTC’nin geri çekilmesiyle, yılbaşından bugüne kadarki en yüksek seviyesine yükseldi.

Bitcoin Çıkışları Artıyor

Glassnode’un 2 Ağustos The Week On-Chain raporuna göre, Bitcoin çıkışları Eylül 2019’dan bu yana üçüncü kez ayda 100.000 BTC’yi aşan bir orana ulaştı. On-chain dolaşımdaki BTC’nin yalnızca %13.2’sinin şu anda borsalarda tutulduğunu tahmin ediyor. Bu da 2021 için yeni bir düşük seviye anlamına geliyor.

Raporda, “Bu, Mayıs ayı satışları sırasında gözlemlenen önemli giriş hacminin neredeyse tamamen geri çekilmesini temsil ediyor” sözleri kullanılıyor.

Merkezi borsalardaki Bitcoin çıkışları, Mayıs 2020’de yaşanan %50’lik büyük düşüş sonrasında Nisan 2020 sonlarında 150.000 BTC’ye yükselmişti. Agresif çöküşe rağmen, Bitcoin Mayıs 2020’nin sonuna kadar %150 oranında toparlandı ve büyük bir birikim yaşandı.

Bu noktada borsalardan Bitcoin çıkışlarının artmasının, yatırımcıların BTC’lerini kişisel cüzdanlarına çekmesi anlamına geldiğini belirtmek gerekiyor.

Coinbase ve Binance Farkı

Bunlara ek olarak Glassnode, 2021’in büyük bölümünde Coinbase ve Binance arasındaki farklı eğilimlere de dikkat çekiyor. Belirtilen dönemde Coinbase önemli çıkışlar yaşarken Binance en büyük BTC alıcısı oldu.

Bununla birlikte Binance’in rezervleri de artık azalmaya başlıyor ve geçtiğimiz hafta borsadan 37.500 BTC  yani yaklaşık olarak 1.5 milyar dolar değerinde çıkış oldu. Coinbase bakiyeleri ise Haziran ayında sabit kaldı. Borsaya Temmuz ortasında 30.000 BTC yatırılırken, geçtiğimiz hafta platformdan 31.000 BTC çekildi.

Öte yandan Glassnode’un açıklamalarına göre HODL ve birikim eğilimi şu an için piyasadaki en baskın eğilim olarak kendisini gösteriyor. Bu durum genel olarak yatırımcıların orta ve uzun vadede BTC’de artış beklediği ve bu sebeple Bitcoin’lerini daha güvenli alanlara taşıdığı şeklinde yorumlanıyor.Total
20
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor? BTC’de Olası Düşüş ve Yükseliş Senaryoları

Sonraki Haber

Ünlü CEO: Ethereum (ETH), London Hard Fork İle Bitcoin’i (BTC) Geçebilir!

İlgili Haberler