Bu DeFi Hack’i Sebebiyle FTM Fiyatı Değer Kaybetti!

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre bir blockchain projesi olan Fantom’un yerel token’ı FTM, en büyük DeFi borsalarından (DEX) birinin hacklenmesinden sonra keskin bir düşüş yaşadı.

DeFi Hack’i ve FTM Düşüşü

FTM, son 24 saatte %17’in üzerinde düştü ve şu anda 0.33 dolar ile dokuz ayın en düşük seviyesinde işlem görüyor. Cumartesi günkü kayıplar, bu hafta yaşanan düşüşlerde FTM’nin büyük gerilemesinden sonra bir başka hamle olarak geliyor.

Fantom’un en büyük DeFi borsalarından biri olan SpiritSwap, platformunun güvenliğinin ihlal edildiğini açıkladı. Platform, daha fazla mağduriyeti önlemek için operasyonları durdurmak zorunda kalmasına rağmen yaklaşık 18.000 doların ele geçirildiğini söyledi.

Öte yandan SpiritSwap’a yapılan saldırının ölçeği sınırlı gibi görünse de bu, Fantom’un son üç aydaki dördüncü büyük hack’i olarak kayıtlara geçiyor. Nisan ayında, Deus Finance, platforma 13 milyon doların üzerinde bir maliyete neden olan flash loan attack saldırısına uğramıştı.

Elde edilen bilgilere göre Deus, Mart ayında da bir saldırıya uğradı. Bundan önce başka bir FTM tabanlı protokol olan Fantasm da, bir saldırıda 2,6 milyon dolar kaybetti.

Uzman isimlerin açıklamalarına göre bu saldırılar FTM’ye olan yatırımcı güvenini ciddi şekilde baltalamış olabilir ve token 2022’de şu ana kadar %86 düştü.

SpiritSwap Hack Olayı

Aslında SpiritSwap, bu hafta saldırıya uğrayan tek proje değil. Godaddy’deki bir güvenlik açığı da birkaç büyük kripto projesini tehlikeye atmış gibi görünüyor.

Bunlardan, Poligon tabanlı DEX QuickSwap, dikkate değer kayıplar yaşayanlar arasındaydı. Borsa daha fazla fonun çalınmasını önlemek için işlemleri askıya aldı. Ancak kullanıcı fonlarının ve likidite havuzlarının güvenli olduğunu söyledi.

Çalınan fonların tam kapsamı şu anda belirsiz. Birkaç kripto projesinin Godaddy kullandığı göz önüne alındığında, saldırının kapsamı şu anda bilinmiyor.

Öte yandan Cuma günü, bir kimlik avı girişiminde birkaç başka büyük kripto platformu da saldırıya uğradı. CoinGecko, EtherScan ve Dextools, kullanıcıları cüzdanlarını bağlamaya teşvik eden kötü amaçlı açılır pencerelere karşı uyardı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Terra Kurucusu Kurtarma Planını Anlattı! Sıfırlama Gelecek!

Sonraki Haber

Michael Saylor Son Bitcoin Düşüşünü Yorumladı!

İlgili Haberler