Bu 6 On-Chain Gösterge Bitcoin (BTC) İçin Çok Önemli!

Bitcoin Haber

Bitcoin‘den çeşitli zincir içi ölçümler ağı bu yılki yükselişin ardından alım sinyalleri veriyor. Bitcoin, 2023’ün başından bu yana %37’lik bir kazanç elde etmek üzere durgunluktan çıktı. Ancak, analistlere göre zincir üzerindeki veriler hala bunun bir ” satın alma fırsatı” olabileceğine işaret ediyor.

Satın Alma Fırsatı

24 Ocak’ta araştırmacı ve teknik analist “Game of Trades” 71.000 Twitter takipçisi için altı zincir üstü ölçüm belirledi.

İlk metrik, varlık büyüklüğü ve satın alınan coin sayısı açısından yoğun birikim bölgelerini vurgulayan bir birikim eğilimi puanıdır.

Analist, “FTX çöküşünden bu yana büyük varlıklar derin birikim modunda” dedi ve “benzer birikim 2018 ve 2020 diplerinde de gerçekleşti” diye ekledi.

Bitcoin varlığına göre ayarlanmış uyku hali akışı, mevcut piyasa kapitalizasyonu ile uyku hali değerinin oranının bir ölçüsüdür. Dinlenme değeri piyasa kapitalizasyonunu geçtiğinde, piyasanın tam kapitülasyonda olduğu düşünülebilir ki bu da iyi bir tarihsel satın alma bölgesi olmuştur. Glassnode’a göre bu metrik 2022 yılında şimdiye kadarki en düşük seviyesine gerilemiştir.

Bitcoin’in rezerv riski, BTC fiyatına göre uzun vadeli sahiplerin güvenini ölçmek için kullanılabilir. Glassnode verilerine göre bu da 2022 sonunda şimdiye kadarki en düşük seviyesine gerilemiştir.

Bitcoin’in Gerçekleşen Fiyatı (RP), dolaşımdaki tüm coinlerin en son hareket ettikleri fiyattaki değeridir – başka bir deyişle, tüm piyasanın coinleri için ne ödediğinin bir tahminidir.

Woo Charts’a göre Bitcoin, FTX’in Kasım ayındaki çöküşünden bu yana 13 Ocak’a kadar bu seviyenin altında işlem gördü. Şu anda RP’nin hemen üzerinde yer alıyor ve bu da başka bir alım fırsatını temsil ediyor.

Bitcoin’de Diğer Önemli Göstergeler

Bitcoin MVRV Z-skoru, BTC’nin “adil değerine” veya gerçekleşen fiyatına kıyasla ne zaman önemli ölçüde aşırı veya düşük değerli olduğunu gösterir. Metrik aşırı düşük değer bölgesini terk ettiğinde, bu genellikle ayı piyasasının sonu olarak kabul edilir.

Son olarak, madencilik kârlılığının temellerini ve piyasa döngüleri üzerindeki etkisini inceleyen Puell Multiple vardır. Şu anda olduğu gibi düşük değerler madencilerin stres altında olduğunu gösterir ve uzun vadeli alım fırsatlarını temsil eder.

Analist, bu altı zincir üstü ölçümün “Bitcoin’de olağanüstü bir risk-ödül düzenine işaret ettiği” sonucuna vardı. Ölçümlerin hepsinin 2015, 2018 ve 2020’deki piyasa döngüsü diplerine benzer seviyelerde olduğunu da eklediler.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cardano Stablecoin (Djed) Lansmanı Duyuruldu, ADA Nasıl Tepki Verecek?

Sonraki Haber

Shiba Inu, Dogecoin ve Dikkat Çeken Başka Bir Meme Token

İlgili Haberler