BTC’nin 25.000 Doları Geçmesi, Bitcoin’in Visa’yı Geride Bırakmasını Sağladı!

BTC’nin 25.000 Doları Geçmesi, Bitcoin’in Visa’yı Geride Bırakmasını Sağladı!

26 Aralık’ta Bitcoin’in (BTC) fiyatı 25.000 doları aşarak Bitstamp’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 25.020 dolara ulaştı ve tarihi bir dönüm noktasında lider kripto para birimi, öde devi Visa’nın piyasa değerini aştı.

Finansal hizmetler devi Visa, Yahoo Finance’e göre 460.06 milyar dolar değerinde. 26 Aralık itibariyle Bitcoin ise 462 milyar doların üzerinde bir değerde bulunuyor.

Visa ve Bitcoin Karşılaştırması

Bitcoin, esasen eşler arası bir yazılım protokolü iken, Visa kâr amacı gütmeyen bir şirkettir. Bazıları, ikisi arasında doğrudan bir karşılaştırmanın temelde farklı oldukları için uygun olmadığını iddia edebilir. Ancak Bitcoin’in Visa’nın değerini aşmış olması her şeyden önce sembolik bir durum olarak karşımıza çıkıyor ve Bitcoin’in mevcut piyasa değeri teorik olarak BTC’yi dünyanın en büyük on üçüncü şirketi yapıyor.

Bunların yanında 2020 boyunca Bitcoin‘e olan kurumsal ilgi sürekli arttı. Kurumsal Bitcoin talebinin katlanarak artmaya devam ettiği bir noktada, Visa’nın piyasa değerinin aşılması, kurumlar arasında Bitcoin’e olan güveni daha da artırabilir.

Her geçen gün daha fazla kurum ve akredite yatırımcı, Grayscale ve CME Bitcoin vadeli işlem piyasası aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapıyor. Grayscale’in yönetimi altındaki varlıklar, CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının açık pozisyonları sürekli olarak 1 milyar doların üzerinde kaldığından 17 milyar dolara yaklaşıyor.

Visa’nın Kripto İlgisi

Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra Visa, Square ve PayPal’ın Bitcoin desteğini takiben son aylarda kriptoya daha fazla ilgi gösteriyor. Örneğin, kripto Visa banka kartı düzenleyicisi Wirex, Avrupa’da Visa’nın ana üyesi oldu. Visa’nın kıdemli yöneticisi ve kripto para birimi başkanı Cuy Sheffield konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi:

Dijital para birimleri, dijital ödemelerin değerini daha fazla sayıda insana ve yere genişletme potansiyeline sahiptir. Wirex gibi yenilikçi fintech’lerle çalışmaktan ve müşterilerinin Visa ağındaki 61 milyondan fazla satıcıda dijital para birimlerini kullanmalarını sağlamaktan heyecan duyuyoruz.

Bitcoin’in Bir Sonraki Adımı

Yakın vadede yatırımcılar ve on-chain analistler, Bitcoin fiyatının gidişatının olduğu pozitif olduğunu söylüyor. Intotheblock’taki analistler, yakın gelecekte BTC için temel destek seviyeleri olarak 23.069 dolar ve 23.377 doları belirlediler.

Bitcoin kritik destek alanlarının üzerinde kaldığı sürece, yatırımcılar kripto para piyasasının daha büyük bir ralli görmesini bekliyorlar.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.