BTC’de Tarihsel Göstergeler. Boğa Piyasası Sinyalleri 

Bitcoin Haber

Bitcoin‘in 2023’teki yükseliş performansı şu ana kadar karışık tepkiler aldı. İki ana grup var: biri bu rallinin bir sonraki büyük boğa koşusunun başlangıcı olduğuna inanan ölümüne boğalardan ve büyük dalgalanmadan önce en az bir büyük düşüş daha bekleyen şüphecilerden oluşuyor. 

Bitcoin Tarihsel Veriler 

Peki, hangi fraksiyon doğru? Zincir üzerindeki geçmiş veriler sayesinde cevabı bulmak beklenenden daha kolay olabilir. Zincir üzerindeki bazı göstergeler ve ölçümler Bitcoin‘in pozisyonuna ilişkin belli bir düzeyde doğruluk sunar. Rezerv Riski göstergesi (RRI) belki de bunlar arasında en çok göz ardı edilenlerden biridir. 

Glassnode, RRI’yi yatırımcı inancı ve güvenine göre bir varlığın risk-ödül oranını gösteren döngüsel bir gösterge olarak tanımlamaktadır. Uzun vadeli bir görünüm için ideal bir göstergedir. Peki bu göstergeyi bu kadar özel kılan nedir? 

RRI’nin üzerinde salındığı nötr bir çizgi vardır ve bu çizgi üzerindeki geçişler büyük önem taşır. Örneğin, Bitcoin 2013 yılında 0 çizgisini geçtikten sonra %2.830, 2014 yılında %566, 2017 yılında %6.400, 2019 yılında %99 ve 2021 yılında %487 oranında değer kazanmıştır. 

Bunun tersi de doğrudur ve 0 çizgisinin altına indikten sonra önemli bir satış baskısı kaydetmiştir. Bitcoin 2015’te %79, 2019’da %62, 2020’de %61 ve 2022’de %58 oranında düşüş göstermiştir. Bu değerlerin her bir geçişten sonra olduğunu unutmayın. 

Bitcoin Tarihsel Performans 

Tarihsel performans göz önüne alındığında, her bir geçişin yönlü bir kırılma veya çöküşü doğruladığı varsayılabilir. Bu kayda değerdir çünkü Bitcoin’in 2023 rallisi kısa süre önce 0 çizgisinin üzerine çıkmıştır. Bu, BTC sahiplerinin önümüzdeki birkaç ay içinde büyük bir ralli bekleyebileceği anlamına geliyor. 

BTC sahipleri, özellikle kısa vadede büyük bir rallinin her zaman garanti olmadığını unutmamalıdır. İdeal bir örnek, Bitcoin için biraz eksik olan %99’luk bir artışla sonuçlanan 2019 geçişi olabilir. Mega pompanın 0 çizgisini geçtikten 12 aydan fazla bir süre sonra geldiği 2016 geçişi başka bir örnek olarak alınabilir. 

İşin iyi yanı, yukarıdaki verileri diğer modellerle doğrulayabilmemizdir. Örneğin, Bitcoin’in fiyatlandırma modeli tarihsel olarak, fiyatın gerçekleşen fiyat seviyesinin üzerine çıkmasının ardından büyük bir rallinin altını çizmiştir. 

BTC Ocak ayında 19.714$’lık gerçekleşmiş fiyatının üzerine çıkmıştır. O zamandan bu yana sadece birkaç ay geçti. İki grafik, şu ana kadarki yükseliş performansıyla zaten başlamış olan genel bir yükseliş beklentisi olduğunu gösteriyordu. 

Buna rağmen, siyah bir kuğunun beklenmedik büyük bir satış dalgasına neden olma ihtimali hala sıfır değil. Diğer taraftan, beklenmedik bir beyaz kuğu ralliyi hızlandırabilir. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ETH Staking Oranları Artıyor: ETH’de Son durum 

Sonraki Haber

Ethereum Yol Haritası: Bu 3 Etkinlik Shapella’dan Sonraki Önemli Kilometre Taşları 

İlgili Haberler