BTC Yükseliyor, Borsalar Rekor Kırıyor, Piyasayı Ne Bekliyor?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in dün başlattığı artış dalgası tüm piyasada büyük rakamların görülmesine sebep oldu. Kripto para birimlerinin fiyatları gözle görülür artışlar sergilerken, yatırımcıların piyasaya girme telaşı borsalarda hacim rekorları kırılmasını sağladı.

Fiyatlar Artıyor

Dün artışa geçen Bitcoin fiyatı “9.000 dolar ne zaman görülür” sorularının gündeme gelmesini sağladı. Bu sorunun cevabını almamız ise uzun sürmedi. Bitcoin (BTC) yalnızca 24 saat içinde %17’nin üzerinde artışla 7.800 dolardan 9.300 dolara çıkmayı başardı. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise BTC 9.275 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Bitcoin’in yanı sıra altcoin’lerde de ciddi artışlar yaşanıyor.

Uzun zamandır yoluna artış eğiliminde devam eden Ethereum analistlerin daha büyük beklentiye girmesine yol aşmıştı. Piyasa hacmi bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum (ETH) yaklaşık olarak %13’lük artışı ile 226 dolara kadar yükseldi. Öte yandan piyasa hacmi bakımından üçüncü sırada yer alan Ripple (XRP) her ne kadar son zamanlarda Peter Brandt tarafından çok ağır eleştirilere maruz kalmış olsa da %9’luk artışla 0.235 dolar seviyesine ulaşmayı başardı.

Binance’ten Hacim Rekoru

Kripto para birimleri artışa geçince, bu varlıkların işlem platformları olan borsalarda da hacim artışlarının görülmesi çok doğal. Ancak yatırımcıların adeta piyasaya akın etmesiyle borsalarda görülen hacim artışları rekor seviyelere ulaştı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao Twitter’dan yaptığı bir paylaşım ile borsada hacim rekoru kırıldığını ve hacmin 11 milyar doları geçtiğini açıkladı. Zhao’nun açıklamalarına göre borsanın 11 milyar dolara yaklaştığı son tarih 2018 Ocak’tı.

Binance’in yanı sıra Türk borsalarında da ciddi hacim artışları oldu. BtcTurk’ün hacmi 742 milyon liraya ulaşırken Paribu’da da 437 milyon lira görülmüş oldu. İki borsanın toplam hacminin ise 1 milyon lirayı geçmiş olması büyük bir adım olarak değerlendirilebilir.

Artış Devam Edecek Mi?

Piyasa koşullarına ve etkenlere bakıldığında analistler artışın devam etmesini ve bir sonraki hedefin 13.000 dolar seviyesi olduğunu ifade ediyor. Ancak bunun yanında çok heyecana kapılmamak gerektiğini, büyük bir düzeltmenin gelebileceğini ifade eden analistler de var.

Dolayısıyla kripto para piyasası her ne kadar artış sinyalleri verse de günümüz koşullarında daha da tahmin edilemez bir hale gelen piyasada sakin kalmakta fayda var gibi görünüyor…


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Gözünü 9.000 Dolara Dikti

Sonraki Haber

CZ: Bağışlar ve Stablecoin’ler Benimsenmeyi Arttıracak

İlgili Haberler