BTC Yorumları: Önümüzdeki Hafta Bitcoin İçin Nasıl Geçecek?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz hafta büyük bir düzeltme grafiği çizdi ve hafta sonu yükselişe geçti. Bu yükseliş ile birlikte 19.000 doların üzerine çıkan Bitcoin 19.400 doların üzerini görmüş olsa da şu anda yeniden bir düşüş grafiği çiziyor gibi görünüyor. Ancak bu düşüşün 19.000 dolar bandından tutunuyor olması ve fiyatın yeniden 18.000 dolara gerilememesi pozitif bir sinyal olarak nitelendiriliyor.

Buna ek olarak Pfizer-BioNTech’in koronavirüs aşısı da yatırımcıları gündemini oluşturuyor ve bu gelişmeler bağlı olarak hisse senedi piyasalarının yükselişte olduğu görülüyor.

Dolardaki Görünüm

Önümüzdeki hafta ABD doları için çeşitli zorlukların yaşanması bekleniyor. Merkez Bankası’nın Aralık ayı politika toplantısını Çarşamba günü tamamlaması ile ardından Kasım ABD bireysel satışları ve Aralık ABD Piyasa İmalat PMI verileri açıklanacak.

Analistler, istatistiklerin ABD’deki rahatsız edici bir koronavirüs görünümüne karşı yavaşlayan bir ekonomiye işaret edeceğini tahmin ediyor. Bu arada Fed, işsizlik ve enflasyon tahminleriyle desteklenen büyük olasılıkla faiz oranlarını sıfıra yakın tutmaya sürdürecek ve tahvil satın alma programını devam ettirecek.

Dolar ve Bitcoin İlişkisi

Ekonomi ile ilgili endişeli bekleyiş dolar fiyatını da olumsuz etkiliyor gibi görünüyor. Analistlere göre BTC’de yaşanan son artışlar, dolardaki zayıf görünümden besleniyor. Yine de şu an için aşı haberlerinin gelmesi ile Bitcoin’in bir süre düz çizgide ilerleyeceği ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak enflasyon oranlarının yükseliyor olmasının hala BTC için pozitif sinyaller verdiği de ifade ediliyor.

Ayrıca tarihsel verilere bakıldığında genel itibariyle dolar ve Bitcoin ilişkisinin ters yönlü olduğunu belirtmekte fayda var. Yani doların güç kazandığı dönemlerde Bitcoin kan kaybederken, dolar zayıflık sinyalleri gösterdiğinde BTC’de artışlar yaşandığı görülüyor.

20.000 Dolarlık Hedef

Koronavirüs sebebiyle yeniden bir teşvik paketinin oluşturulması haberleri BTC’nin 20.000 dolara doğru giden yolda önünü açacak olabilir.

Reuters, Demokratların ve Cumhuriyetçilerin 908 milyar dolarlık bir yardım planı başlatmak için iki partili bir çaba başlattığını bildirdi. Yapılan açıklamalara göre paket kesinleşirse ABD dolarının düşüş eğilimi artıracak ve bu da yatırımcıları diğer güvenli liman alternatiflerine kaydıracak.

Piyasanın popüler isimlerinden Calm Trader makroekonomik koşullar göz önüne alındığında Bitcoin’in 20.000 dolara ulaşmasını beklediğini belirtti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Amerika’da Yaşanan Güvenlik İhlaline Yanıt: Bitcoin Hiç Hack’lenmedi!

Sonraki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 14/12/2020

İlgili Haberler