BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 22/03/2021

Metin Alaca

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saat içerisinde %2,1 düşüş yaşıyor. BTC fiyatının 61.000 dolardan dönen fiyatının düzeltme yaşaması oldukça normal bir gelişme olarak görülmekte ve 7 günde %4,9 düşüş yaşanması da analistlere göre bu düzeltmenin bir parçası.

Bitcoin Yorumları

Bitcoin’in 54.000 dolar desteğine kadar gerilemesine rağmen fiyatın kritik noktadan dönmesi de bir süre daha konsolidasyonun devam edeceğini ancak fiyatın olumlu trendin dışına çıkmayacağını düşündürdü. Lider kripto para biriminin düşüşü bütün kripto para piyasasını da olumsuz etkilerken en çok darbenin ise BTC’ye vurulduğu gözlerden kaçmadı.

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti kademeli olarak 60 seviyesinin altına ilerliyor ve bu durum geçici bir süreliğine de olsa altcoinlerin rekor yükselişlerini sürdürmelerini sağlayabilir. Son 24 saat içerisinde XRP, BNB ve UNI dışında top 10 içerisindeki bütün kripto paralar düşüş yaşasa da altcoinlerin dönüşü, BTC’nin bu hareketleri ile çok daha güçlü olabilir.

BTC Analizi

Bitcoin’in bütün bu gelişmeler sonrasında hakimiyet oranını 60,76’ya kadar gerilettiği görülüyor. Bu durum BTC’nin ya tamam ya devam noktasına geldiğine işaret etmekte. BTC’nin piyasa hakimiyetinin 60 seviyesinin altına düşmesi, lider kripto para birimi için birkaç hafta yatay seyir anlamına gelebilir.

BTC/USD işlem çifti için 26 EMA seviyesi yani 58.130 dolar önemli bir direnç. Bu seviyenin üstünde kalınması durumunda yeniden 61.500 dolar seviyelerine ulaşılabilir. 61.844 dolar seviyesinin üzerinde bir kırılım ise BTC fiyatını Fibonacci noktalarına göre direkt 76.199 dolara taşıma gücüne sahip. Fibonacci seviyelerine göre %127,2’ye denk gelen 76.199 dolar, IOMAP analizine göre de ulaşılabilecek bir hedef.

Bitcoin Yorumları

IOMAP grafiğine bakıldığında satış baskısının 68.000 dolar ve 72.000 dolar seviyelerinde arttığı görülüyor. 56.346 dolar ise alış baskısı açısından oldukça kuvvetli ve fiyatın yükselişini destekleyebilir. BTC fiyatının özellikle ABD piyasalarının yükseldiği anlarda düşüş yaşaması ise yakında sonlanabilir.

ABD’nin faizleri sabit tutacağını açıklaması ve yeni bir teşvik paketi söylentilerinin dolanması, BTC için olumlu bir ortam yaratıyor. Lider kripto para biriminin uzmanlara göre psikolojik hedefi ise 100.000 dolar ve üzeri olacaktır.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİRTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cardano (ADA) Teknik Analizi – 22 Mart 2021

Sonraki Haber

XRP Yorumları: Ripple Fiyatında Volatilite Hakim

İlgili Haberler