BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 19/01/2021

Metin Alaca

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bugün büyük ölçüde Ethereum ve diğer altcoinlerin arkasında kaldı. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 36.964 dolar seviyesinden işlem gören BTC, son 24 saat içerisinde %3 yükseliş yakalarken hemen arkasındaki Ethereum %15 yükseliş elde ederek ETH/BTC işlem çiftinde önemli bir farkın kapatılmasına yol açtı. ETH fiyatı buna ek olarak tüm zamanların rekorunu da kırmayı başardı.

Bitcoin Yorumları

ETH, Bitcoin karşısında ise hala tüm zamanların rekorunun bir hayli gerisinde. Bitcoin teknik analizine bakıldığında ise ETH’nin kapattığı bu küçük fark yakında yeniden ciddi bir biçimde açılabilir. Kurumsal yatırımcıların devamlı olarak BTC aldıkları son günlerde BTC fiyatının yerinde sayması ise birçok analiste göre şüphe uyandırıcı.

Bitcoin teknik analizine göre 37.214 dolar seviyesi önemli bir direnç oluşturuyor ve BTC fiyatı defalarca bu seviyenin üzerine çıktı. BTC fiyatı eğer 37.214 dolar seviyesinin üzerini yeniden görebilir ve 4H açısından kapanış yapılabilirse, yükseliş 40.000 dolara doğru ilerleyebilir.

BTC/USD Teknik Analizi

BTC yatırımcılarının dikkat edecekleri bir diğer kritik noktanın ise 36.400 dolar seviyesinde bulunan destek olduğu görülüyor. Hafta içerisinde defalarca bu seviyeye kadar gerileyen lider kripto para birimi, bunun altına gerilediğinde bütün piyasayı kendisiyle beraber aşağıya çekti.

btc

Bitcoin, RSI indikatörüne göre 96 seviyesinden yani aşırı alım bölgesinden gerilese de hala bunun daha düşük seviyelerde aşırı alım sinyali verdiği görülüyor. Bu da BTC fiyatının mevcut seviyeyi koruyabilmesi için alımların devam etmesi gerektiğine işaret etmekte.

BTC Analizi

4 saatlik grafikte 50 SMA bölgesinde ölüm kesişimi oluştuğu görülüyor ve bu kesişim fiyatın 34.000 dolara kadar düşmesinin önünü açabilir. Böyle bir durumda BTC fiyatının 36.400 dolar seviyesinde de tutunamayıp sert bir çakılma yaşaması bekleniyor. BTC fiyatının 34.000 doların da altına inmesi ise 11 Ocak tarihindeki 32.000 doların görülmesine yol açacaktır.

BTC fiyatının ani bir kırılım ile 37.000 doların üzerine çıkması ise yeniden 40.000 doları ve devamında 42.000 doların kırılmasını sağlayabilir. Bu sebeple BTC yatırımcılarının 36.400 dolar desteği ile 37.000 dolar direncine dikkat ederek hareket etmeleri gerekiyor.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tokenize Bitcoin’ler Giderek Büyüyor ve Bazı Sorunlara Yol Açıyor

Sonraki Haber

Eski Ripple Yöneticisi Yeniden XRP Satmaya Başladı

İlgili Haberler