BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 16/11/2020

Metin Alaca

Bitcoin (BTC) fiyatı Pazar günü oldukça sert bir çakılma yaşadı ve bazı kripto para borsalarında 700 dolardan fazla değer kaybetti. Bitcoin fiyatının yaşadığı bu sert düşüş yatırımcıları korkutsa da satış baskısı kısa sürdü. BTC ise yeniden 16.000 dolar seviyesinin üstüne kadar çıkmayı başardı.

Bitcoin Yorumları

Bitcoin teknik analizine ve grafiklerine bakıldığında ise durumun aslında oldukça normal ve olumlu olduğu görülüyor. Lider kripto para birimi geçtiğimiz hafta 16.500 dolar seviyesine kadar gelerek yeni bir yıllık rekora imza attı ve aslında 2 yıldır görülmeyen seviyelere kadar ulaştı. BTC/USD işlem çiftinin bu ani yükselişi önümüzdeki günlerde yaşanacak olan yükselişlerin de habercisi olarak görülüyor.

Bitcoin fiyatının 15.975 dolar üstüne çıktığı en son tarihli haftalık grafik olarak Ocak 2018 tarihine denk gelmekte. Yani BTC kısa süreli olarak 15.000 doların üstüne çıksa da haftalık grafikte bunu istikrarlı bir şekilde götürebilmesi yeni bir rallinin sinyallerini veriyor. Özellikle kurumsal yatırımcıların BTC alımlarını arttırmaları bunun işareti.

BTC Analizi

Teknik analiz verilerine bakıldığında 50 günlük basit hareketli ortalamanın 12.902 dolar noktasında kaldığı görülüyor. RSI ise aşırı alım bölgesine çok yaklaşsa da henüz tam anlamıyla alarm vermiyor ve yükseliş bir noktaya kadar devam edebilir. BTC’nin önündeki en büyük dirençlerden birisi ise 16.500 dolar olarak yorumlanmakta.

Bitcoin fiyatı

Eğer BTC/USD işlem çiftindeki alış baskısı devam ederse fiyatın ilk olarak 16.500 dolar seviyesinin üstüne çıkması bekleniyor. Bu da kısa bir süre içerisinde yeniden 16.500 doları, bunun devamında ise 18.000 doları getirecektir. Ancak tabii ki beklenmeyen hareketlenmeler sonrası Bitcoin fiyatında sert düşüş görülebilir. Böyle bir durumda önce 14.000 dolar, devamında 12.902 dolar en güçlü destek noktaları olarak görülüyor.

BTC/USD Teknik Analizi

12.902 doların altına inen BTC fiyatı yeniden 10.000 dolardaki psikolojik destek ile karşı karşıya kalabilir ve bu kesinlikle birçok kripto para yatırımcısının istemediği bir şey. Eğer BTC fiyatı serbest düşüşe geçerse beklenen altcoin sezonunun gelmemesi ile yatırımcıları üzen altcoinler tam anlamıyla dibi görebilir ve çok sert düşüşler yaşanabilir.

Ancak Bitcoin’in 14.000 dolar seviyesinin üzerinde tutunması ve desteğini koruması, altcoinlerin yükselişi için beklenen ortamı yaratacaktır.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Çin Liderliği Kaybedebilir: Çin’deki Kripto Madencileri Çok Zor Durumda!

Sonraki Haber

2021 Yılı Bitcoin Fiyat Beklentileri Açıklanmaya Başladı!

İlgili Haberler