BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 15/02/2021

Metin Alaca

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) hiç bitmeyecekmiş gibi devam eden yükselişi, bugün bitmese da duraksadı. Bunun sinyalini günler öncesinden veren BTC, hem şişen RSI’yi dengelemek hem de piyasadaki long pozisyonların tasfiye edilmesi için aşağıya iğne attı.

BTC/USD Teknik Analizi

BTC/USD işlem çiftinin 49.700 doları görmesine rağmen 50.000 doları geçememesi ise bu yükseliş trendinin bitmemiş olabileceğine işaret ediyor. Bitcoin teknik analizine bakıldığında fiyatın 14 Şubat tarihindeki zirveden sonra çıkardığı doji mumları ile aslında düşüş sinyali verdiği görülüyor.

btc usdt

Bitcoin fiyatının 41.959 dolar seviyesinde yer alan desteğin altına düşmeden yeniden toparlanması ise ayıların değil boğaların kontrolde olduğunu gösterdi. RSI’nin aşırı alım seviyesinde yaşanan rahatlama ise bu düşüş sonrasında yeniden yükselişin ve başka bir parabolik hareketin görülebileceğine işaret etmekte.

Bitcoin Yorumları

Eğer boğalar alış baskısını devam ettirebilir ve sürdürebilirlerse fiyatın hedefi psikolojik direnç olan 50.000 dolar olacaktır. BTC/USD işlem çifti bunun devamında “short squeeze” olarak da bilinen short pozisyonların tasfiyesine gidebilir. Short pozisyonların yüklü şekilde likidasyon yaşaması ise fiyatta patlama etkisi yaratarak bir anda 52.000 dolardaki Fibo direncinin de kırılmasını sağlayacaktır.

BTC/USD teknik analizi böyle bir durumda 60.974 dolar seviyesine işaret etmekte. Bu seviye hem psikolojik hem de teknik açıdan önemli bir direnç olarak ön plana çıkmakta. Fiyatın bu ihtimalin aksine 50.000 dolarda yeniden red yemesi ise ayıların agresif bir şekilde bu direnci savunacağını gösterecektir.

BTC Analizi

Böyle bir durumda BTC fiyatının 44.000 dolar desteğine kadar gerilemesi beklenebilir. 20 günlük EMA, 41.975 doları savunacak olsa da 44.000 doların kırılması 41.000 dolara açılan yolun kaçınılmaz olmasını sağlayabilir. Bu destekten sıçrama yaşanırsa fiyat bir süre daha pozitif konsolidasyon yaşayacaktır.

20 EMA seviyesinin altına inilmesi ise 50 günlük basit hareketli ortalama seviyesine denk gelen 36.000 doları destek haline getirebilir. Özetlemek gerekirse BTC fiyatının 50.000 doları kırıp kırmayacağı, 41.000 dolara ve devamında en kötü ihtimalle 36.000 dolara giden trendi belirleyecek. Elon Musk’ın BTC alım açıklaması ile rekor kıran BTC’nin 36.000 dolara inmesi bu sefer ayı piyasasını başlatabilir.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİRTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

SEC Üyesi: Kriptolar İle İlgili Net Düzenleme İhtiyacı Artıyor!

Sonraki Haber

Bitcoin İlk Kez 50.000 Doları Gördü! Madenciler ve Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

İlgili Haberler