BTC ve S&P 500 Korelasyonu Neden Bozulmuyor?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hafta sonu 8.900 dolara kadar geriledikten sonra bu hafta artışa geçti ve 9.500 dolar sınırı zorladı. Ancak Bitcoin’in bugüne düşüşle başladığını görüyoruz.

Bitcoin ve S&P 500

Bunun yanında Bitcoin’in artış hamlesi devam ederken bazı analistler artışın devam edeceğine dair grafikler paylaşmıştı. Yükseliş bekleyen analistlere göre fiyat öncelikle 10.500 doları ardından da 11.500 doları aşacaktı. Anck görünen o ki Bitcoin ve S&P 500 korelasyonu bozulmadı ve geleneksel piyasadaki düşüşler birlikte BTC de düşüşe geçti.

Perşembe günü önde gelen borsa endeksi günü düşüşle aştı ve yaklaşık olarak %0.7 geriledi. Geleneksel endeksin ardından Bitcoin de piyasaya ayak uydurdu ve düşüşe geçti.

Dijital varlık yatırımcısı ve fon yöneticisi Charles Edwards geçtiğimiz ayın sonlarında bir grafik paylaşmış ve piyasada yüksek bir “korku ve belirsizlik seviyesi” olduğunda, S&P 500 ve Bitcoin’in birlikte hareket ettiğini dile getirmişti.

Korelasyon Neden Bozulmuyor?

Aslında birçok yatırımcı neden Bitcoin ve S&P 500’ün bir korelasyon içinde hareket ettiğini merak ediyor. Bitcoin daha önce de bazı piyasalar ve varlıklarla kısa süreli korelasyonlar yaşamıştı. Ancak günümüzde yaşanan korelasyon hem çok sıkı hem de uzun soluklu oldu.

Bitazu Capital’den Mohit Sorout geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda korelasyonun anlamsız olduğunu ifade etmişti. Ancak Sorout’un açıklamalarına cevap veren bir yatırımcı böyle düşünmüyor gibi görünüyor. Yatırımcı yaptığı açıklamalarda, “Bunun sebebi genel olarak zayıf bir piyasadan kaynaklanıyor. Türev araçları düşük hacim volatilitesi rekorları kırıyor ve açık pozisyonların hiçbiri geri kazanılamadı. Coinbase’in günlük işlem hacmi yaklaşık olarak 80 milyon dolar ve BitMEX de onu takip ediyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan her ne kadar korelasyon genellikle kötü bir şey olarak değerlendirilse de piyasanın ünlü isimlerinden PlanB aslında sanıldığı gibi bir durumla karşı karşıya olmadığımızı ifade ediyor. Ayrıca PlanB geçtiğimiz günlerde neden Bitcoin’i tercih ettiğini de açıklamıştı. Ancak Goldman Sachs yöneticileri, korelasyonun Bitcoin’in yatırım durumunu azalttığını söylüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance Beklenen Açıklamayı Yaptı!

Sonraki Haber

Bu Gösterge Boğa Sinyali Veriyor Olabilir

İlgili Haberler