Bitcoin’i Neden Tercih Ediyoruz?

Bitcoin’i Neden Tercih Ediyoruz?

Bitcoin’in (BTC) arz, talep ve kıtlığına dayanan bir model olan stock-to-flow modelinin yaratıcısı olan PlanB 7 Temmuz’da yaptığı bir Twitter paylaşımı ile neden Bitcoin’i tercih ettiğini açıkladı.

Neden Bitcoin?

PlanB uzun zamandır gerçek bir Bitcoin destekçisi olarak tanınıyor. PlanB’nin piyasa sürdüğü model ise çeşitli çalışmaların ardından Bitcoin’in 2024 yılına kadar 288.000 dolara çıkacağını öngörüyor. Stock-to-flow modelinin şimdiye kadar Bitcoin’in birçok fiyat hareketini doğru bir şekilde izlemiş olması da yapılan tahminin dikkate değer olmasını sağlıyor.

PlanB neden Bitcoin’i tercih ettiğini ise, “Neden 2015-2016’da Bitcoin aldım? Dünyada 46 milyon milyoner var, sadece 21 milyon BTC var, doların ya da altının kullanılmadığı alanlarda başka bir şeye ihtiyaç var, hiç kimse hesabı donduramaz ya da işlemleri engelleyemez, % 0 faiz oranı negatif faiz oranından daha iyi.” sözleri ile açıkladı.

Aslında PlanB’nin Bitcoin’i tercih etme nedenleri birçok kişinin tercih sebepleri olarak değerlendirilebilir. BTC’nin sabit bir arzının olması, fiziksel olmaması, merkezsiz olması, “sert” bir para olarak tanımlanması yatırımcıların BTC’yi çekici bulmasını sağlıyor.

Özellikle son dönemlerde yaşanan ekonomik olaylar ve merkez bankalarının attığı adımlarla insanlar daha çok Bitcoin gibi güvenli varlıklara yönelmeye başladı.

BTC Bir Adım Önde

Öte yandan ana akım tüketicilerin Bitcoin’in para olarak kullanımından henüz habersiz olduklarını dile getirdi ve çoğu kişinin Bitcoin konusunda hala uykuda olduğunu dile getirdi.

Ülkelerin negatif faiz oranlarını uygulaması ve sürekli para basması artık yatırımcıları ve günlük kullanım yapanları endişelendiriyor. Dolayısıyla farklı varlık arayışları artıyor. Burada da yukarıda sayılan sebepler ile Bitocin bir adım öne çıkıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.