BTC ve ETH Yükseliyor: Short Pozisyonlarda Tasfiyeler Geldi

Bitcoin Haber

Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH), Cuma gecesi Silikon Vadisi Bankası‘nda (SVB) yaşanan sorunların ardından kripto piyasalarının düşmesinin sonrasında tüm hafta sonu kayıplarını geri almak için son 24 saatte %10 artış gösterdi.

Kripto Piyasasında Son Durum

Coingecko’ya göre, Bitcoin Pazartesi günü Asya sabah saatlerinde 22.500 $’ın biraz üzerine çıkarken, ETH 1.600 $ seviyesini geri kazandı. USD Coin (USDC) ihraççısı Circle Pazar günü yaptığı açıklamada rezervlerdeki tüm açığı kapatacağını söylerken, Federal düzenleyiciler SVB mevduat sahiplerinin Pazartesi sabahı ABD açıldıktan sonra tüm fonlara erişebileceğini söyledi. Bitcoin yazının hazırlandığı sırada 22.300 dolar üzerinde işlem görüyor.

Piyasa çapında bir düşüş üzerine short pozisyonlar açan yatırımcılar, son 24 saat içinde daha geniş bir piyasa toparlanmasıyla 183 milyon dolarlık shot’un ya da fiyat artışlarına karşı bahislerin tasfiye edilmesiyle hazırlıksız yakalandı.

Coinglass verilerine göre, son 24 saatteki tüm likidasyonların yaklaşık %85’ini kısa pozisyonlu yatırımcılar gerçekleştirdi.

Likidasyon, bir borsanın, yatırımcının başlangıç teminatını kısmen ya da tamamen kaybetmesi nedeniyle yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapatması anlamına gelir. Bir yatırımcı kaldıraçlı bir pozisyon için teminat gereksinimlerini karşılayamadığında (işlemi açık tutmak için yeterli fona sahip olmadığında) gerçekleşir.

Likidasyonların Önemi

Büyük likidasyonlar, dik bir fiyat hareketinin yerel zirvesini veya dibini işaret edebilir – bu da yatırımcıların kendilerini buna göre konumlandırmalarına olanak tanıyabilir.

Ether vadeli işlemlerindeki likidasyonlar 78 milyon doları aşarak tüm kripto vadeli işlemleri arasında en yüksek seviyeye ulaşırken, bunu 68 milyon dolarla Bitcoin vadeli işlemleri takip etti. Short pozisyonları kapandıkça bu tür faaliyetler genel bir piyasa artışına katkıda bulunmuş olabilir.

Diğer büyük tokenların vadeli işlemlerinde nispeten daha az kayıp görüldü ve bu da hareketin spot odaklı olduğunu gösteriyor. Optimism (OP) ve Solana (SOL) 4’er milyon dolarlık kayıp yaşarken, bunları 3 milyon dolarla Litecoin (LTC) ve Aptos (APT) vadeli işlemleri takip etti.

Binance, borsalar arasında en fazla 75 milyon $’lık short likidasyon gördü ve onu 47 milyon $ ile OKX izledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Silicon Valley Bank’in Çöküşü Dogecoin Fiyatını Düşürdü!

Sonraki Haber

Ethereum Fiyatında Yeniden Yükseliş Sinyalleri!

İlgili Haberler