BTC Hakimiyeti, Bitcoin Fiyatı ve Altcoin Fiyatları İçin Neye İşaret Ediyor?

İlayda Peker

Bugün 52.000 dolarlık önemli seviyenin üzerine yükselerek 47.000 dolara kadar derinleşen düzeltmesini durdurmuş olan Bitcoin’in (BTC) piyasa değeri 977 milyar dolar ve Bitcoin piyasa hakimiyet %50 sınırında.

Bitcoin’de Destek Noktaları

Piyasanın popüler analistlerinden Byzantine General’in de belirttiği gibi on-chain veriler şu anda destek seviyesinin 47.000 dolar olduğunu işaret ediyor. Buna ek olarak ise balinaların 48.507 dolarda,  47.646 dolarda, 46.532 dolarda ve 45.507 dolarda destek kümeleri oluşturduğu ifade ediliyor.

Bunların yanında Whalemap’te gösterildiği gibi 55.000 dolarlık sınır çok büyük bir direnç seviyesi olarak işlem görüyor. Günlük grafikte ise 200 günlük EMA’nın Bitcoin için en önemli destek seviyesi olacağı ifade ediliyor. Bu göstergeleri değerlendiren Byzantine General ise BTC’de 40.000 dolar seviyesinin tekrara test edilebileceğini belirtiyor.

47.000 dolar seviyesinin önemli bir destek olarak işlem gördüğünü ve kısa vadede sergilenen hareketlerin de bunu kanıtladığını ifade eden analist, uzun vadede ve büyük resimde Bitcoin fiyatının 40.000 dolara gerileme ihtimali olduğunun altını çiziyor.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti

Bitcoin’in hakimiyeti de fiyat performansından etkilendi. CoinShares Baş Strateji Sorumlusu Meltem Demirörs‘ün iddia ettiği gibi bu gösterge Ocak 2018’de %37’ye kadar gerilemişti, son fiyat hareketi ile de Bitcoin dominance ilk kez yüzde 50’nin altına geriledi. Şu anda ise bir miktar toparlanan hakimiyet yeniden %50 seviyesinin üzerine çıktı.

BTC’nin hakimiyeti 3 yıl önce düştüğünde, altcoin’ler önemli kazanımlar elde etmişti. Ancak Demirörs, Solana (SOL) ve Terra (LUNA) gibi bazı altcoin’lerin kârlarının nakit girişlerinden değil, kripto platformlarındaki büyük rotasyondan kaynaklandığına inanıyor.

Bu nedenle yatırımcıların bir altcoin‘in işlem hacmini ve piyasa derinliğini takip etmesi gerekli görünüyor. Düşük likiditeye, işlem hacmine ve fiyat anlatılarına sahip kripto paralar yüksek volatilitye duyarlı olabilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatı: BTC’de Bu Hafta Hangi Seviyelere Dikkat Edilmeli?

Sonraki Haber

Binance’den Büyük Hamle: 3 Yeni Hisse Senedi Token’ı Kullanıcı İle Buluşuyor

İlgili Haberler