Bitcoin (BTC) Fiyat Tahminleri Adım Adım İlerleyen Analist, Son Düşüşü Yorumladı

Metin Alaca

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 1 haftada neredeyse %25 düşüş yaşadı ve bir hafta önce aşırı açgözlülük seviyesine işaret eden Korku ve Açgözlülük Endeksi, bir anda aşırı korku seviyesine ulaştı.

Bitcoin Fiyatı İçin Yükseliş Beklentisi Sürüyor mu?

Bitcoin (BTC), son 24 saat içerisinde de %2 düşüş yaşayarak 49.500 dolar desteğine kadar çekildi. BTC/USD paritesinin yaşadığı bu düşüşe rağmen ünlü analist PlanB’nin bakış açısı ise değişmemiş gibi gözüküyor.

Bitcoin için stok-akış modelinin arkasındaki isim olarak da bilinen PlanB, 64.000 dolara yükseliş yaşandıktan sonra görülen bu düşüşün tamamen grafik kapsamında olduğunu vurguladı. PlanB, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada hiçbir şeyin düz bir çizgide yükselmeyeceğini belirterek düşüşlerin gelmesinin olası ve mümkün olduğunun altını çizdi.

2013 ve 2017 Yıllarındaki Bitcoin Hareketi Çok Benzer

PlanB, bu düşüşün tam da 2013 ve 2017 yıllarında yaşanan sert kırılıma benzediğini vurgulayarak bunun devamında da BTC’nin yükselişine devam ettiğine dikkat çekti. Bitcoin fiyatı analistin grafikte işaretlediği kırılım noktasından sonra da ciddi bir yükseliş elde etti ve parabolik yükselişini zirvede tamamdı.

Peki PlanB’nin sözünü ettiği “döngü ortası düzeltme” tam olarak nedir? Bitcoin’in daha önceki grafiklerine bakıldığında boğa koşusunun tam olarak yarısına ulaşıldığı görülüyor. PlanB’nin yıl sonuna kadar gerçekleşmesini beklediği fiyat tahmininin ise 288.000 dolar olduğu bilinmekte. Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 49.000 dolar seviyesinden işlem görüyor ve bu da yaklaşık olarak 6 kat bir yükseliş yaşanması anlamına gelmekte. Bu, mevcut piyasa şartlarına göre biraz uçuk bir tahmin gibi gözükse de Bitcoin’in daha önceki aylarda kısa sürede 5 kat gibi etkileyici bir yükseliş elde ettiği biliniyor.

Bitcoin İçin Haftalık Kapanış Geldi

Ekim ayının başlarında 10.000 dolardan işlem gören BTC, nisan ayına gelindiğinde ise 64.000 dolara kadar ulaşmış ve 6,5 kat yükseliş elde etmişti.

Bitcoin’in bu haftaki kapanışı ise bir hayli önemli. Bitcoin fiyatının haftalık kapanışı 51.000 doların altında yapması tehlikenin devam ettiğine işaret etse de popüler analist PlanB yükseliş senaryosunun süreceğini vurgulamakta.

PlanB’ye ek olarak Peter Brandt gibi analistler de Bitcoin fiyatı için yıl sonuna kadar ciddi bir yükseliş bekliyor ve beklenti devam ediyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple CEO’su Büyük Miktarlarda XRP Satıp Satmayacaklarını Açıkladı

Sonraki Haber

Ünlü Stratejist: Sağlıklı Bir Geri Çekilmenin Ardından Bitcoin 100.000 Dolar Olabilir

İlgili Haberler