BTC Hakimiyeti Artarsa Altcoin Sezonu Hiç Başlamayabilir

İlayda Peker

Bitcoin’in piyasa değerinin diğer tüm diğer kripto para birimlerine karşı durumunu gösteren Bitcoin (BTC) hakimiyeti, son birkaç haftadır düşüş eğilimi sergiliyor. Bu her ne kadar piyasa hacmi bakımından büyük olan altcoin’ler üzerinde etkili gibi görünmese de küçük piyasa hacmi olan altcoin’ler için bir şans kapısı olabilir. Ancak analistlere göre, altcoin sezonu hiç başlamadan bitebilir…

Bitcoin Hakimiyeti

Bilindiği gibi Bitcoin ilk kripto para birimi ve ondan sonra piyasaya sürülen tüm kripto para birimleri özelliklerine göre ya stablecoin ya da altcoin olarak nitelendiriliyor. Bununla birlikte tüm kripto para birimleri arasında genel itibariyle fiyat açısından bir bağ bulunuyor. Grafikler incelendiğinde Bitcoin düşerken altcoin’lerin de düştüğü, BTC yükselirken altcoin’lerin de yükseldiği görülüyor.

Öte yandan son zamanlarda altcoin’lerdeki yatırımların Bitcoin’e kaydığını görüyoruz. Bu durum Kara Perşembe’nin ardından Bitcoin’in gösterdiği iyi performans olabilir ve mevcut ekonomik kriz döneminde insanlar Bitcoin’in “güvenli liman” sıfatından faydalanmak istiyor olabilir.

Bitcoin hakimiyeti açısından değerlendirildiğinde ise belki de öncelikle tarihsel verilere bakmak gerekiyor. Örneğin; 2016 blok ödülü yarılanmasından önce Bitcoin hakimiyeti %97’nin altına inmemişti. Ancak yarılanmadan sonra hakimiyet %35 seviyesine kadar geri çekildi. Sonrasında toparlanmaya başlayan hakimiyet bugünkü mevcut seviyelere geri çekilmeden önce %73’e kadar yükseldi.

Altcoin Sezonu

Analistlerin yaptığı açıklamalara göre Bitcoin hakimiyeti yeniden yüksek seviyeleri test etmek için harekete geçebilir. Bu da altcoin sezonunun hiç başlamadan bitebileceğine işaret olabilir.

Aslında altcoin sezonu çok uzun zamandır yatırımcılar tarafından bekleniyor. Özellikle piyasa hacmi bakımından büyük altocin’lerin yatırımcıları 2018 başında en yüksek seviyeler görüldüğünden bu yanan büyük kayıplar verdikleri için bir altcoin sezonun başlamasını dört gözle bekliyor.

Ancak yukarıda bahsedildiği gibi olursa ve Bitcoin hakimiyeti yeniden artışa geçerse fonlar lider kripto para birimine kayabilir ve bu da büyük altcoin sezonun hiç başlamadan bitmiş olabileceği anlamına gelebilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 25/05/2020

Sonraki Haber

Bitcoin Türevleri, Fiyat Artışına Yeşil Işık Yakıyor Olabilir

İlgili Haberler