2020’nin En Düşük Rakamları Görülüyor, BTC 7.400’ün Altında

İlayda Peker

Bitcoin son 24 saat içinde sergilediği düşüş eğilimi ile %5.69 oranın değer kaybederek 7.400 dolarlık önemli bir seviyenin altına indi ve yazının yayına hazırlandığı sırada 7.389 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin’in yanı sıra tüm kripto para piyasasında da ciddi bir düşüş havası hakim ve Ethereum %14,  XRP %9.33, Bitcoin Cash %9.39 ve Litecoin %12.40 gibi büyük düşüşler yaşadı. Bu düşüşlerle beraber toplam piyasa hacminde de yaklaşık olarak 20 milyar dolarlık bir kayıp oldu.

Boğalar Kontrolü Kaybetti Mi?

Şubat ayında kripto para piyasası gerçekten çok güzel kazançlar elde etti. Ancak Mart ayında yaşanan düşüşler bu kazançları siliyor gibi görünüyor. Şubat ayında 308 milyar dolar seviyesinde olan piyasa hacminin 206 milyar dolara düşmesi de bu durumu destekliyor.

Bitcoin madencilik ödülü yarılanması yaklaşırken piyasada bu denli büyük düşüşlerin yaşanmadı yatırımcıları tedirgin ediyor. Ancak bir yandan da yatırımcılar Bitcoin biriktirmeye devam ediyor. Bu da hala kripto para piyasasına olan güvenin sürdüğünü gösteriyor.

Aslında koronavirüs salgını dünyadaki tüm piyasalarda ciddi bir düşüş dalgası yarattı ve bunlar içinde şu an için yükseliş gösteren sadece sağlık hisseleri gibi görünüyor. Dolayısıyla insanlar herhangi bir karantina ya da sıkıyönetim ilanı ihtimali olması sebebiyle nakde geçiş yapıyor olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsü “küresel salgın” ilan etmesi, Amerika Başkanı Donald Trump’ın 1 ay süreyle İngiltere hariç tüm seyahatleri iptal etmesi ve bir NBA oyuncusu ile Tom Hanks gibi büyük bir oyuncuda COVID-19 virüsünün görülmesi piyasada bugün yaşanan düşüşleri tetiklemiş olabilir.

Düşüş Devam Eder Mi?

Aslında paniğe kapılan kişilerin “panik satışı” yaptıkları, tecrübeli yatırımcıların ise birikime geçtikleri bir piyasa görünümünde düşüşler devam etse bile sonrasında güzel bir toparlanma yaşanacağının ve artışların görüleceğinin sinyali olabilir.

Bununla beraber CME vadeli işlemleri ve opsiyon işlemleri işlem hacminde yaşanan rekor artışlar, 1 BTC bulunduran cüzdan seviyesinin tüm zamanların en üst seviyesine ulaşması ve yarılanmanın giderek yaklaşıyor olması gibi sebepler de yakın vadede artışların yaşanabileceğini gösteriyor…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

KYC Prosedürleri Dolandırıcıları Engelleyemiyor!

Sonraki Haber

Piyasada Katliam Yaşanırken, Hala Umutlu Olanlar Var Mı?

İlgili Haberler