BTC Fiyatı İçin Büyük Hamle Mi Geliyor? 

İlayda Peker

Bitcoin yatırımcıları yeni BTC fiyat volatiltesi konusunda umutsuz, ancak görüşler ne zaman geleceği konusunda ayrışıyor. Fiyat ölçümleri, BTC/USD’nin şu anda tarihindeki en az değişken koşullardan bazılarını gördüğünü gösteriyor.

Volatilite Uzak Mı?

FTX krizinden bu yana Bitcoin, hareket etmeyi reddeden tarihsel olarak dar bir işlem aralığına yerleşti.

Makro tetikleyicilere, düşük hacimli tatil işlemlerine ve yıllık mum kapanışına rağmen, BTC fiyat hareketi 17.000 $ ‘a odaklanan bir bölgeye sıkı sıkıya bağlı kaldı.

Bu, Bitcoin tarihsel volatilite endeksi (BVOL) tarihindeki en az değişken dönemdir ve diğer veriler de benzer şekilde bu tür yatay davranışların son derece nadir olduğunu göstermektedir.

FTX’ten iki ay sonra, yatırımcılar ve analistler BTC/USD için kırılmanın ne zaman geleceğini ve hangi yöne gideceğini hararetle tartışıyor.

Varlık yöneticisi Capriole Investments’ın kurucusu ve CEO’su Charles Edwards, 5 Ocak’ta “Bitcoin için büyük bir hareket hazırlanıyor. Bitcoin şu anda volatilitenin en düşük seviyesinde işlem görüyor. Genellikle, Bitcoin aşırı düşük volatiliteden çıktığında, takip eden trend kalıcı olma eğilimindedir. Bir sonraki büyük harekette trendle savaşmayın.” sözlerini kullandı.

Ekteki bir grafikte Bitcoin volatilitesinin 30 günlük yıllık standart sapması gösterilmektedir; bu değer son beş yılda yalnızca birkaç kez görülen en düşük seviyelerdedir.

Statükonun bozulacağına eşit derecede ikna olan “Wolf of All Streets” podcast sunucusu Scott Melker, bu hafta günlük Bitcoin grafiğinde gördüğü “en sıkı” Bollinger Bantları olarak tanımladığı şeye dikkat çekti.

Bollinger bantları 1980’lerden beri kullanılan klasik bir volatilite göstergesidir. Aynı şekilde, tanımlanmış bir dönem içindeki fiyat hareketinin üst ve alt sınırlarını belirlemek için standart sapmayı kullanırlar. Nispeten dalgalı ya da dalgalı olmayan fiyat hareketlerinin yanı sıra ilgili giriş ve çıkış noktalarını değerlendirme becerisi de dahil olmak üzere birden fazla kullanım durumu ortaya çıkar.

Yaratıcı John Bollinger’e göre sıkışmanın uzunluğu gelecekteki oynaklığın zamanlaması ya da gücüyle ilgili olmak zorunda değil. “Deneyimlerime göre uzun süreli Sıkıştırmalar nadiren değerli sinyallerdir. Ben Squeeze and Go’yu tercih ederim!” diyerek Melker’e yanıt verdi.

Boğalar ve Bitcoin

Bu arada 2023’ün başında yürürlükte olan BTC fiyat tahminlerinde düşüş sıkıntısı yok. İlk çeyrekte 10.000$’a ya da daha da altına düşülebileceği de dahil olmak üzere, çeşitli söylemler hodlerları olabilecekler konusunda uyardı.

Analistler Amerika Birleşik Devletleri’nin makroekonomik politikası ve bunun riskli varlıklar üzerindeki etkisinin ne olacağını görmek istediklerinden, yukarı yönlü umutlar nispeten azalmış durumda.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin ve Ethereum’da Son Durum: Dogecoin Dikkat Çekiyor

Sonraki Haber

Bitcoin İçin En Kötüsü Bitti Mi? Popüler Analist Yanıtladı!

İlgili Haberler