Bitcoin 14 Yaşına Önemli Seviyeler Altında Girdi!

İlayda Peker

Dün, Investopedia’ya göre en eski kripto para birimi olan “Bitcoin’in doğum günü” olarak da bilinen Genesis Block günüydü. 3 Ocak 2009’da Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto ilk BTC bloğunu çıkararak dijital para biriminin 14 yıllık ömrünün başlangıcını işaret etti.

Bitcoin için Gelecek Ne Getiriyor?

Bitcoin genesis bloğunda yaratıldı, ancak bunların bir cüzdana aktarılıp aktarılmadığı belli değil. Bitcoin’in fiyatı bu yılki doğum günün kutlanması yükseliş beklentilerini artırdı ve Twitter’daki bazı analistler 2023’te BTC için neredeyse absürt kazançlar bekliyorlar.

Ancak en iyi kripto para biriminin yükselişi henüz grafiklere yansımadı. CoinGecko’ya göre, BTC günlük zaman diliminde %0,5 oranında değer kaybetti.

14 yıl önceki başlangıcından bu yana, en iyi kripto para birimi birkaç ayı piyasası döngüsüyle karşı karşıya kaldı. Bu, 2022’nin sonundan bu yana, döngünün devam edeceği ve nihayet tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağı anlatısı olmuştur.

Şu anda Bitcoin‘in yükselişini engelleyen birkaç şey var. Bunlardan biri, kripto para birimine yönelik güçlü kurumsal yatırımcı güveninin kaybolması. Daha geçen hafta, Bitcoin’in hisse senetleri ve altının gerisinde kaldığı haberleri piyasaları vurdu.

Bu durum, Bitcoin’in altının dijital ikamesi olduğu fikrine kesinlikle darbe vurdu ve kurumsal yatırımcıları BTC’ye ve bir bütün olarak kripto para birimine karşı temkinli hale getirdi. Makroekonomik rüzgarlar da denklemin bir parçası olmuştur.

2008’de konut piyasasına karşı konuşan Michael Burry, enflasyonun bu 2023’te artacağını söyledi. Bu, ABD Merkez Bankası’nın olası faiz artışlarıyla da uyumlu.

Winklevoss ikizleri ile DCG arasında gelişen ve korku, belirsizlik ve şüphe uyandıran durum da bu ağırlığa ekleniyor.

Terra Luna, Celsius, 3 Arrow Capital ve FTX’in 2022’deki çok sayıda yüksek profilli kripto çöküşünün yaraları hala çok taze olduğundan, yatırımcılar bunun kripto piyasasını yeni düşük seviyelere sürükleyebileceği konusunda temkinli.

Grayscale’in Ethereum ve Bitcoin Trust’ında müteakip ve önemli düşüşlerle mücadele etmesiyle birlikte, topluluk Bitcoin’in Yaratılış Günü’nü kutlarken bile FUD kesinlikle var.

17 Bin Dolara Ulaşılabilir Mi?

Bu arada, ABD’nin Ocak ayı ekonomik takvimi kesinlikle BTC’yi ve daha geniş finansal piyasayı test edecek ve yumuşatacak önemli olaylarla dolu.

Bunlardan en dikkat çekici olanı, Federal Rezerv’in faiz oranındaki artışlarla ilgili gelecekteki kararları hakkında bazı bilgiler sağlaması beklenen Federal Açık Piyasa Komitesi Toplantı Tutanaklarıdır. BTC’nin 17.000 $’a ulaşması için, FOMC toplantısı sona erdiğinde gerçekleşebilecek veya gerçekleşmeyebilecek olan 16.812 $ ‘lık mevcut direnci kırması gerekiyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

İran’dan Bitcoin Madenciliği İle İlgili Önemli Karar!

Sonraki Haber

Ethereum Fiyatı İvme Kazandı, ETH Neden 1.300 Dolara Yükselebilir?

İlgili Haberler