BTC Fiyatı CME Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Sona Ermesine Nasıl Tepki Verecek?

Bitcoin Haber

Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) bir dizi Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi bugün sona erecek. Bu arada, analistler BTC fiyatı üzerindeki potansiyel etki üzerine kafa yoruyor.

Bitcoin Nasıl Tepki Verecek?

31 Mart’ta tahmini 8.171 Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi Chicago Ticaret Borsası’nda kapatılacak.

En son 30 Mart’ta alınan açık fiyat 28,355$ olup, Bitcoin’in şu anki fiyatı olan 28,182$’dan marjinal olarak daha yüksektir.

CME, 29 Mart itibariyle 16.139 sözleşme hacmi ve 13.971 açık faiz (OI) bildirdi. OI, henüz kapatılmamış vadeli işlem sözleşmelerinin toplam sayısının bir ölçüsüdür.

Coinglass’a göre, tüm BTC vadeli işlem sözleşmeleri için toplam açık faiz 11,4 milyar dolar civarında. Bu, yaklaşık 13 milyar $ (Ekim 2022) ve 18 milyar $ (Nisan 2022) olan önceki zirvelerden önemli ölçüde daha düşük. Bu durum, vadeli işlemlerin sona ermesinin BTC spot piyasası üzerindeki etkisinin asgari düzeyde olacağını göstermektedir.

Bitcoin Vadeli İşlemleri Yükselişini Sürdürüyor

Ayrıca TradingView, CME Bitcoin vadeli işlemleri için bir alım sinyali gösteriyor ve bu da türev piyasalarının hala yükselişte olduğunu gösteriyor.

Analistler, beş günlük CME Vadeli İşlemler grafiğinde Gauss kanalındaki orta bandın üzerinde bir kapanış olduğunu gözlemledi. Bir analiste göre bu yükseliş eğilimi ve bir sonraki seviyenin 33.000 $ civarında olmasına yol açabilir.

Bir diğeri ise CME Bitcoin vadeli işlem boşluğunun kapandığını ve yeni bir boşluğun oluştuğunu belirtti. Boşluk, borsa kapandığında hafta sonu boyunca oluşan BTC ve CME sözleşme fiyatlarındaki farkı ifade eder. Ayrıca, bu CME boşlukları, piyasa boşluğa geri döndükçe “dolma” eğilimindedir.

Bu ayın başlarında CME Group, Bitcoin vadeli işlemlerinde Etkinlik Sözleşmelerinin ticaretini duyurdu.  CME Group Küresel Hisse Senedi Başkanı Tim McCourt, nakit uzlaşmalı, günlük vadesi dolan sözleşmelerin mevcut on olay sözleşmesi paketini daha da tamamlayacağını söyledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

FTX EU, Geri Ödeme Yapmak İçin Yeni Web Sitesini Başlattı

Sonraki Haber

Ripple CEO’su ABD’li Kanun Yapıcıları SEC Başkanının İddialarını Ele Almaya Çağırdı

İlgili Haberler