“Bitcoin (BTC), Altını Geride Bırakacak Ama Bu Zaman Alacak”

“Bitcoin (BTC), Altını Geride Bırakacak Ama Bu Zaman Alacak”

Bitcoin ve altın son zamanlarda bir güvenli liman olma konusunda birbirlerine paralel hareket ediyor. Ancak iki varlığın piyasa hacminde büyük tutarsızlık bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. Aralık 2020’de yaşanan büyük bir Bitcoin fiyat artışından sonra bile, Bitcoin’in piyasa değeri 5,85 milyar dolara ulaşırken altının piyasa değeri bu rakamın yaklaşık olarak 4,6 katına tekabül ediyor. Ancak bazı önemli isimler bu durumun önümüzdeki yıllarda değişebileceğini ifade ediyor.

Altın ve Bitcoin

Ortaya çıkan bilgilere göre, Amerikalı çokuluslu megabank JPMorgan Chase’deki stratejistler, Bitcoin’in altını geride bırakabileceği olası bir senaryo öngörüyorlar. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki bankanın stratejistleri tarafından hazırlanan 5 Ocak tarihli bir Bloomberg raporu, Bitcoin’deki toplam özel sektör yatırımının şu anda borsalarda külçeler ve fonlar olmak üzere altına yatırılan değere eşit olacak bir yol çizdikleri nota atıfta bulunuyor.

Bahsi geçen notta, Bitcoin volatilitesinin burada önemli bir noktayı oluşturacağı ve BTC’nin altını geçmesinin zaman alacağı, “Alternatif bir para birimi olarak altının yoğunlaşması, Bitcoin için uzun vadede büyük bir artı anlamına geliyor. Bitcoin ile altın arasındaki dalgalanmalarda bir yakınsama, hızlı bir şekilde gerçekleşmeyecek ve çok yıllı bir süreç var. Bu, 146.000 dolar üzerindeki teorik Bitcoin fiyat hedefinin uzun vadeli bir hedef ve dolayısıyla bu yıl için sürdürülemez bir fiyat hedefi olarak değerlendirilmesi gerektiği anlamına geliyor.” sözleri ile ifade ediliyor.

Bitcoin Fiyatı

Lider kripto para birimi Bitcoin son zamanlarda oldukça volatil bir tablo çiziyor. 16 Aralık’ta yükseliş grafiğine hız veren Bitcoin eski rekoru olan 20.000 doları kırdıktan sonra 15 gün içinde 34.768 dolar ile yeni rekor seviyesini belirlemiş oldu. Daha sonra 3 Ocak itibari ile bir düşüş grafiği çizen ve saatler içinde 5.000 dolar çizen Bitcoin bugün kendisini toparladı ve yeniden 30.000 doların üzerinde işlem görüyor.

Bu kalıcı volatil zemininde, JPMorgan stratejistleri yine de kripto para birimi için güçlü olumlu işaretler belirlediler ancak orta vadede yatırım manzarasını okumanın zor olduğu konusunda uyardılar:

Değerleme ve pozisyon zemini, 2021’in başında Bitcoin için çok daha zorlu hale geldi. Mevcut spekülatif çılgınlığın, Bitcoin fiyatını daha da yükselterek, 50.000 ile 100.000 ABD doları arasına yükselteceğine ancak bu tür fiyat seviyelerinin sürdürülemez olacağına inanıyoruz.

Bitcoin’in Altın Rekoru

1 Ocak’ta Bitcoin, altına karşı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 2017 boğa piyasasında görülen önceki zirvesini geride bıraktı. Geçen yılın Aralık ayında, Panigirtzoglou liderliğindeki aynı stratejist ekibi, Bitcoin‘in gelecekte altının piyasa payını emebileceğini ve kurumsal yatırımlarda bir artış alacağını öngördüklerini ifade etmişti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.