BTC, ETH ve DOGE: Kripto Paralarda Son Durum

Bitcoin Haber

Bitcoin, Asya’da Salı sabahı işlemlerde 28.000 ABD$ seviyesinin altına düşerken Ether yükseldi. Her iki token da son yedi gündür kazançlarını koruyor. Dogecoin, uzun süredir meme token hayranı olan Twitter İcra Kurulu Başkanı Elon Musk’ın Twitter simgesini Dogecoin görseline çevirmesinin ardından son 24 saat içinde neredeyse %20 artış gösterdi. ABD hisse senetleri, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) beklenmedik bir şekilde petrol üretimini azaltmasıyla Pazartesi günü karışık işlem görürken, ABD imalatındaki yavaşlama dünyanın en büyük ekonomisinde olası bir durgunluğa ilişkin endişeleri yeniden su yüzüne çıkardı.

ETH, BTC ve DOGE

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, Hong Kong’da sabah 9:00’a kadarki 24 saat içinde %1,20 düşüşle 27.771 ABD dolarına geriledi, ancak yine de haftalık %3 artış gösterdi. Yatırımcılar, son haftalarda dünyanın en büyük kripto para birimindeki kazançların ardından kar elde ediyor olabilir.

Ethereum %0,84 değer kazanarak 1.805 ABD dolarına yükseldi ve haftalık %5,79 artışla işlem gördü.

Dogecoin %18,51 artışla 0,09331 ABD Dolarına yükselerek haftalık %28,38 artışla kazananlara öncülük etti. Bu, Elon Musk’ın Pazartesi günü Twitter’daki mavi kuş simgesini, meme coin tarafından kullanılan aynı köpek resmi olan bir Japon Shiba Inu ile değiştirme hareketini takip etti. Reuters’in Cumartesi günkü haberine göre Musk ayrıca Dogecoin yatırımcılarının kendisini fiyat manipülasyonu yapmakla suçladığı 258 milyar ABD$ tutarındaki davayı reddetmek için mahkemeye başvurdu.

XRP, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından kripto ödeme platformu XRP tarafından desteklenen Ripple Labs’a karşı açılan davanın Ripple için olumlu bir kararla sonuçlanabileceği spekülasyonu üzerine yıl başından bu yana %40 değer kazanmasına ve haftalık %3,26 artış göstermesine rağmen, %5,44 düşüşle 0,4906 ABD Dolarına gerileyerek kaybedenlere öncülük etti.

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu son 24 saatte %0,27 düşüşle 1,17 trilyon ABD dolarına geriledi. Son 24 saatteki toplam işlem hacmi %55,83 artışla 49,45 milyar ABD dolarına yükseldi.

Değiştirilemez token (NFT) piyasasında, Forkast 500 NFT endeksi Hong Kong’da sabah 09:00’a kadarki 24 saat içinde %0,85 düşüşle 4.029,09’a geriledi, ancak haftalık %0,21 artış gösterdi. Endeks, küresel NFT piyasasının performansının vekil bir ölçüsüdür ve herhangi bir günde 500 uygun akıllı sözleşmeyi içerir. Forkast Labs veri şubesi CryptoSlam tarafından yönetiliyor.

Hisselerde Son Durum

ABD hisse senetleri Pazartesi günü karışık kapandı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması %0,98 yükselirken, S&P 500 %0,37 değer kazandı ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,27 düştü.

Reuters’in Salı günü bildirdiğine göre, Pazar günü açıklanan OPEC+ ham petrol üretimindeki kesinti, petrolün varil fiyatını mevcut 80 ABD dolarından 100 ABD dolarına yükseltebilir ve bazı büyük ekonomilerdeki enflasyon endişelerini artırabilir.

Pazartesi günü Tedarik Yönetimi Enstitüsü’ne göre, ABD imalat satın alma yöneticileri endeksi Mart ayında Şubat ayındaki %47,7’den %46,3’e geriledi ve üst üste dördüncü ay daraldı. Reuters’ın Salı günkü haberine göre, veriler ABD’de olası bir resesyona yeniden odaklanılmasına neden oldu.

ABD imalatındaki yavaşlama, Federal Rezerv’in enflasyonu frenlemek için Mart 2022’den bu yana yaptığı dokuz faiz artışının ekonominin genelini frenlediğinin en son göstergesi.

ABD faiz oranları şu anda Haziran 2006’dan bu yana en yüksek seviye olan %4,75 ile %5 arasında seyrediyor. CME Group’taki analistler, 3 Mayıs’taki Fed toplantısında faiz oranlarına ilişkin bir sonraki hamle konusunda karışık görüşlere sahip. Analistlerin yaklaşık %45’i herhangi bir değişiklik öngörmezken, %54,8’i Pazartesi günü %49,6 olan 25 baz puanlık bir artış bekliyor.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri Hong Kong’da sabah 9:00 itibariyle yatay ve düşük seviyelerde işlem gördü. Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri %0,01, S&P 500 vadeli işlemleri %0,07 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,18 düşüş gösterdi. Bu hafta açıklanacak olan ABD ekonomik verileri arasında Şubat ayı Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi de yer alıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

İngiliz Bankaları Hükümetin Kripto Vizyonunu Frenliyor

Sonraki Haber

Söylentiler Panik Yarattı: Binance CEO’su FUD Olduğunu Söyledi

İlgili Haberler