Bitcoin ve Ethereum Yeni Haftaya Düşüşle Başladı: Piyasaya Genel Bakış

Bitcoin Haber

Bitcoin Pazartesi sabahı Asya’daki işlemlerde düşüş yaşadı ancak 28.000 ABD$ direnç seviyesinin altında kalırken, stabilcoin olmayan diğer ilk 10 kripto para biriminin çoğu, ABD’li düzenleyicilerin ticaret kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla dünyanın en büyük kripto borsası Binance’e karşı açtığı davayla sarsılan bir haftanın ardından daha düşük işlem gördü. ABD hisse senetleri, Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon göstergesinin ekonomide yavaşlamaya ve Fed’in sıkılaştırma döngüsünün potansiyel bir sonuna işaret etmesiyle Cuma günü sıçrama yaptı.

Kriptolarda Son Durum

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin, Hong Kong’da sabah 9:00’a kadar geçen 24 saatlik sürede %0,93 düşüşle 28.111 ABD Dolarına geriledi ve son yedi günde %0,35 değer kazandı. Dünyanın en büyük kripto para birimi, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) Binance‘e karşı açtığı davanın ardından geçtiğimiz Salı günü 26.677 ABD Dolarına kadar geriledi ve bu noktadan itibaren %5,37’nin üzerinde toparlandı. BTC şu anda 28.000 dolar altında işlem görüyor.

Ethereum %1,27 düşüşle 1.790 ABD dolarına geriledi ancak haftalık bazda %0,61 artışla işlem gördü. Ethereum Vakfı’nın geçen hafta yaptığı açıklamaya göre, Ethereum blok zincirinin, yatırımcıların stake ettikleri ETH’leri ilk kez geri çekmelerine olanak tanıyacak bir güncelleme içeren Şangay hard fork’unun 12 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Dogecoin son 24 saat içinde %5,92’lik bir düşüşle kayıplara öncülük etti ve 0,07871 ABD Dolarından işlem gördü, ancak haftalık %5,67’lik bir kazanç sağladı. Reuters’in Cumartesi günü bildirdiğine göre, tweetleri meme madalyonunun fiyat hareketlerine neden olan Tesla İcra Kurulu Başkanı Elon Musk’ın 258 milyar ABD doları tutarındaki fiyat manipülasyonu davasını reddetmeye çalıştığı bildiriliyor.

XRP haftalık %15,57 kazançla %3,06 artışla 0,5192 ABD Dolarına yükseldi. XRP’nin rallisinin ardında, kripto ödeme platformu XRP tarafından desteklenen Ripple Labs’ın, şirketi ve yöneticilerini menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçlayan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı devam eden davasını sona erdireceğine dair artan iyimserlik yatıyor.

Ripple Labs CEO’su Brad Garlinghouse, ABD’li yetkilileri geçtiğimiz Cuma günü Twitter’da SEC’in yaptırım eylemlerini dikkate almaya çağırdı. SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz Çarşamba günü Kongre’den, kurumun kripto para birimi suiistimallerine yönelik baskısını yoğunlaştırmak için 2,4 milyar ABD doları fon talep etti.

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu son 24 saatte %1,10 düşüşle 1,17 trilyon ABD dolarına geriledi. Son 24 saatteki toplam işlem hacmi %2,96 artarak 31,79 milyar ABD dolarına ulaştı.

Değiştirilemez token (NFT) piyasasında, Forkast 500 NFT endeksi Hong Kong’da sabah 09:00 itibariyle %0,37 artışla 4.067,30’a yükseldi ve haftalık %0,85 artış gösterdi. Endeks, küresel NFT piyasasının performansının vekil bir ölçüsüdür ve herhangi bir günde 500 uygun akıllı sözleşmeyi içerir. Forkast Labs veri şubesi CryptoSlam tarafından yönetilmektedir.

Solana NFT piyasasının performansını izleyen Forkast SOL NFT Composite, Solana tabanlı bir NFT koleksiyonu olan DeGods’un Ethereum blok zincirine geçişinin ardından günlük %1,03 artışla 1.215,36’ya yükseldi ve haftalık %5,07 kazanç sağladı. Yatırımcılar, geçen hafta başında Polygon’a taşınmaya başlayan bir koleksiyon olan Y00ts’te olduğu gibi

DeGods’un fiyatının Ethereum’da yükselmesini beklediği için NFT alım satım faaliyetleri arttı.

ABD hisse senetleri Cuma günü yükselişle kapandı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması %1,26, S&P 500 %1,44 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %1,74 yükseldi.

Hisselerde Son Durum

Gıda ve enerjiyi hariç tutan ABD Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi Şubat ayında %0,3 artarak %0,4’lük beklentinin altında kaldı. Enflasyonun yavaşladığına işaret eden ekonomik veriler, Mart ayında faiz oranlarını 2007’den bu yana en yüksek seviye olan %4,75’ten %5’e çıkaran Fed’in daha agresif faiz artırımı eğilimini dengeleyebilir.

New York Fed Başkanı John Williams geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’de yıllık enflasyon oranının 2023 yılında %3,25’e düşmesini ve önümüzdeki iki yıl içinde Fed’in uzun vadeli hedefi olan %2’nin altına inmesini beklediğini ifade ederek, bankacılık sistemindeki çalkantılara rağmen fiyat istikrarının Fed’in en önemli kaygısı olmaya devam ettiğini vurguladı.

CME Group analistleri, Fed’in 3 Mayıs’taki bir sonraki toplantısında faiz oranlarına ilişkin yapacağı bir sonraki hamle konusunda karışık görüşlere sahip. Analistlerin %50,4’ü faiz artırımı yapılmayacağını tahmin ederken, %49,6’sı 25 baz puanlık bir artış bekliyor.

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, yatırımcılar Pazartesi günü imalat satın alma yöneticileri endeksi de dahil olmak üzere bu hafta açıklanacak bir dizi ABD ekonomik verisini beklerken, Hong Kong’da sabah 9:00 itibariyle karışık işlem gördü. Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri %0,10 yükselirken, S&P 500 vadeli işlemleri %0,24 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,63 düştü.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Analist Dogecoin için Yukarıya Doğru Hareket Öngörüyor!

Sonraki Haber

On-chain Analize göre, Arbitrum (ARB) Yorumları

İlgili Haberler