BTC 12.000 Doları Aştı ve Geri Çekildi: Fiyat Nereye Gidecek?

BTC 12.000 Doları Aştı ve Geri Çekildi: Fiyat Nereye Gidecek?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son günlerde yakaladığı güçlü ivme ile dün 12.000 doların üzerin çıkmayı başardı. Her ne kadar Asya piyasalarının açılması ile yaşanan bu artış hareketi daha sonra bir geri çekilme ile sonuçlansa da analistler BTC’nin bu noktadan sonra 13.000 dolara ulaşacağını düşünüyor.

Hedef: 13.000 Dolar

Piyasanın önemli analistlerinden “Parabolic Thies”, Bitcoin 12.000 doları geçtikten sonra Twitter üzerinden bir grafik paylaştı ve dikkat edilmesi gereken önemli uzun vadeli direnç seviyeleri ile BTC’nin makro fiyat hareketine değindi. Analistin açıklamalarına göre, Bitcoin 13.300 dolara ulaşana kadar önünde birçok küçük direnç seviyesi bulunuyor.

Analist 13.300 dolardan sonra ise 14.500, 17.100 ve 19.500 dolar seviyelerinde dirençlerle karşılaşılacağını ifade ediyor.

Bunun yanında Bitcoin’in 13.000 dolara doğru harekete geçeceğini düşünen tek analist Parabolic Thies değil. Twitter’da popüler bir kripto analisti olan “CryptoISO” da Bitcoin’in 12.000 doları aşması ile düşüş grafiğinin yükseliş grafiğine döndüğünü ifade ediyor. 12.100 doların aşılmasının bir ralli başlatma potansiyeline sahip olduğunu dile getiren analist, 13.000 doların uzakta olmadığını ifade ediyor.

Ayrıca Bitcoin’in 13.000 dolara doğru olan yolculuğunun haftalık fiyat tabloları ile de desteklendiği ifade ediliyor. Örneğin; BTC Pazar akşamı 11.500 doların üzerinde kapandı ve böylece 2018’in başından bu yana en yüksek haftalık kapanışının yapmış oldu. Analistler bu haftalık kapanış rakamı ile ayı piyasasının bittiğinin kanıtlandığını düşünüyor.

Tüm Gözler Altında

Analistlere göre, Bitcoin her ne kadar teknik olarak daha yüksek seviyelere çıkmaya hazır olsa da yatırımcılar altın fiyatına da dikkat etmeli. Çünkü altın ve Bitcoin arasında son zamanlarda sıkı bir korelasyon olduğu görülüyor. Dolayısıyla altında yaşanacak herhangi bir hareketin BTC’yi de etkileyeceği düşünülüyor.

Bunların yanında içinde bulunduğumuz hafta boyunca; haftalık kapanış, geleneksel para dengesizlikleri, Bitcoin/altın ve Bitcoin/hisse senedi korelasyonları, vadeli işlemler ve stock-to-flow modeli gibi beş etkenin BTC fiyatını etkileyeceği de düşünülüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.