Önümüzdeki Hafta Bitcoin’de Bu Beş Göstergeye Dikkat!

Önümüzdeki Hafta Bitcoin’de Bu Beş Göstergeye Dikkat!

Bitcoin fiyatının bugün 12.000 doları geçmesi ile tüm kripto para piyasasında artışlar görüldü. Yazının yayına hazırlandığı sırada 24 saatteki %2.60 artışı ile 11.995 dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin (BTC) bugün 12.067 dolara kadar yükseldi.

Bununla birlikte lider kripto para biriminin fiyatını içinde bulunduğumuz hafta boyunca etkileyebilecek 5 etken olduğu ifade ediliyor.

Haftalık Kapanışta Rekor

Bugün, günün erken saatlerinde 12.000 doların üstünü gören Bitcoin deyim yerindeyse yatırımcılar için adeta bir nimetti. Çünkü BTC haftalık kapanıta bu kadar iyi bir rakama ulaştığında takvimler Ocak 2018’i gösteriyordu. Dolayısıyla Bitcoin iki buçuk yıllık bir haftalık kapanış rekoru kırmış oldu.

Yapılan açıklamalara göre son zamanlarda artış ivmesi yakalamış olan Bitcoin’in bu artış hareketlerinin arasında bir de haftalık kapanış rekoru kırmış olması daha yüksek seviyelerin görüleceğini işareti olarak nitelendiriliyor.

Ayrıca Bitcoin’in 12.000 doların üzerini görmesi ile haftalık kazanç %7’nin üzerine çıkarken aylık kazanç %30’un üzerine çıkmış oldu.

Geleneksel Para Dengesizlikleri

Çin ile gerilimlerin artmasının yanı sıra Amerikan dolarında görülen değer düşüşü ve koronavirüs salgını sırasında ekonomide uygulanan tedbirler insanların “güvenli liman varlıklarına” yönelmesini sağladı. Zaten Bitcoin’deki fiyat artışı da ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin sosyal medya platformu TikTok’u yasaklayarak halihazırdaki jeopolitik gerilimlere bir yenisini eklemesinin hemen ardından geldi.

Bunların yanında Amerika’nın para basmaya devam etmesinin, küresel para dengesizliklerinin artmasının ve küresel çaptaki gerilimlerin tırmanmasının Bitcoin’e yarayacağı ifade ediliyor.

Bitcoin Korelasyonu

Bitcoin’in kısa vadede hangi yönü izleyeceğinin tahmin edilmesi artık geleneksel varlıklara kıyasla daha zor görünüyor. Çünkü Bitcoin Mart ayındaki düşüşten sonra öncelikle hisse senetleriyle sonrasında da altınla bir korelasyona girdi.

Altın açısından değerlendirildiğinde, değerli metal aslında Bitcoin artışa geçmeden önce yükseliş ivmesi yakaladı ve günümüzde de bu ivmenin devam ettiğini görüyoruz. Altıdan hemen sonra da Bitcoin’in artış hareketi başladı. Analistler bu durumu, insanların güvenli liman varlıklarına yönelmesi olarak yorumladı.

Vadeli İşlemler

Kısa vadeli tahminlerde kullanılan bir başka gösterge olan Bitcoin vadeli işlemlerinde hafta sonunda bir “aralık” oluştuğu ifade ediliyor. Hafta sonunda yaşanan volatilite ile vadeli işlemler Cuma günü 11.680 dolardan kapanmış ve haftaya 11.750 dolardan başladı. Burada ortaya çıkan “aralık” Bitcoin’in daha yüksek fiyatları hedeflediği şeklinde yorumlanıyor.

Yükseliş Tahminleri

Stock-to-flow modelinin yaratıcısı PlanB’ye göre yaşanan tüm bu fiyat artış hareketleri aslında beklenen hareketlerdi. PlanB yaptığı açıklamalarda, Mayıs ayından bu yana gerçekleşen fiyat hareketlerinin tam olarak modele uygun olduğunu ifade etti ve 13.500 doları beklemenin ilginç olacağını dile getirdi.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.