Borsalardaki Yeni Hesap Sayısında Büyük Artış Var

Borsalardaki Yeni Hesap Sayısında Büyük Artış Var

Kripto para borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell yaptığı bir açıklamada, son dönemde borsada çok fazla yeni hesap oluşturulduğunu ve bu hesapların farklı yatırımcı türlerine ait olduğunu ifade etti. CEO hesapların oluşturulduğu dönem ile Bitcoin’in (BTC) 3.600 dolardan 9.000 dolar çıktığı dönemin aynı olduğunu da sözlerine ekledi.

Veriler hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılardan gelen talebin Mart ortasından bu yana sürekli arttığını ve Bitcoin yatırımcıları arasındaki duyarlılığın da benzer şekilde yükseldiğini gösteriyor.

Bu Ne Anlama Geliyor?

Bloomberg ile konuşan Powell konuyla ilgili açıklamalarında, “Riskten korunma fonları, varlık yöneticileri, bireysel yatırımcılar ve günlük yatırımcıların sürekli yeni hesaplar oluşturduklarını fark ettik. İnsanların teşvik yardımlarını aldıklarını ve Bitcoin’e yatırım yaptıklarını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan yalnızca Kraken’de değil benzer şekilde farklı borsalarda da bireysel yatırımcı oranlarında artışlar gözlemlendiği ifade ediliyor. Ayrıca 2020’nin başlangıcından bu yana kurumsal yatırımcılardan Bitcoin’e sermaye girişi de özellikle Grayscale’in Bitcoin Trust ürünü sonrasında hızla arttı. Kurumların BTC’ye gösterdiği ilgi artışı nedeniyle Powell, yatırımcıların küresel finansal piyasadaki belirsizlik nedeniyle güvenli bir liman varlığı aradığını vurguladı.

Önemli Yatırımlar

Milyarder hedge fon yöneticisi ve Tudor Investment Corporation’ın kurucusu Paul Tudor Jones da geçtiğimiz aylarda Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklamış ve bu durum ekosistemde büyük ses getirmişti. Jones’un açıklamalarının ardından Bitcoin’in “güvenli liman varlığı” olarak değerlendirmesi de güç kazandı. Konuşmasında bu konuya da değinen Powell şu ifadeleri kullandı:

Herkes kayıt oluyor. Sanırım bu günlerde birçok insanın evde çok fazla boş zamanı olduğunu biliyoruz. İnsanlar teşvik yardımlarını alıp Bitcoin’e veya borsaya giriyor. Bu yüzden çok sayıda yeni kayıt yapıldı. Bence insanlar geleneksel piyasalarda ve ABD dolarında neler olduğu konusunda endişeliler ve bir güvenli liman varlığı arıyorlar.

Aslında bu durumun en çok merak edilen yanı muhtemelen “fiyat artışını tetikleyip tetiklemeyeceği”. Belirsiz piyasa koşullarının devam ettiği günümüz koşullarında bunu en iyi zaman gösterecek gibi duruyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.