Bitcoin’de Alım Talebi Sürüyor, Fiyat Artışı Mı Bekleniyor?

Bitcoin’de Alım Talebi Sürüyor, Fiyat Artışı Mı Bekleniyor?

Mayıs ayının başında, Bitcoin en son blok ödülü yarılanmasını yaşadı. Bu olay, madencilerin aldığı blok ödülünü 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşürdü. Bu da talebi karşılamak için daha az arz olduğu anlamına geliyor. Ancak ortaya çıkan veriler göre alıcıların talebi hala artıyor, dolayısıyla BTC fiyatının da artmaya devam etmesi bekleniyor.

Kurumsal Yatırımcılar

Teknoloji veri analisti Kevin Rooke’a göre, Grayscale Investments geçtiğimiz birkaç hafta içinde Bitcoin yatırım faaliyetini arttırdı. Ortaya çıkan analizler, yalnızca geçtiğimiz hafta Amerikan firmasının Trust hisselerine 9.503 BTC eklediğini ve madencilerin aynı zaman dilimi boyunca 6.863 BTC ürettiğini açıklıyor. Yapılan açıklamalara göre Grayscale, bu paraları “GBTC” senedi altında işlem gören Trust hisselerinin müşteri talebine yanıt olarak satın aldı.

Öte yandan analistler bu durumu BTC fiyatının artacağı şeklinde değerlendiriyor. Çünkü. tek bir firma bile piyasaya sürülen BTC miktarından daha fazla satın alma yapıyor. Bununla birlikte Grayscale’in benzer ürünü Grayscale Ethereum Trust’a da (ETHE) benzer bir eğilim olduğu görülüyor.

Önemli Yatırımlardan Sonra

Yapılan açıklamalara göre, Grayscale’nin müşterilerinin talebi ile Bitcoin birikimindeki artış iki şeyden biriyle ilişkili olabilir: Blok ödülü yarılanması veya Paul Tudor Jones’un BTC yatırımı.

Firma daha önce de yoğun talep alıyor olsa da geçtiğimiz ay hem önemli yatırımcı Jones’un BTC almaya başladığını açıklaması hem de yarılanma gözle görülür artışın sebebi olabilir.

Bunların yanında kurumların Bitcoin piyasasına girmesi, büyük bir destek olarak yorumlanıyor. Bloomberg üst düzey emtia stratejisti Mike McGlone, Haziran başındaki kripto para birimi raporunda Bitcoin’de yer alan kurumlar hakkında şu yorumu yaptı:

ABD borsa yatırım fonunun olmamasına rağmen, Bitcoin borsa enstrümanları fiyatları destekleyerek daha fazla alım-satım getirisi gösteriyor.

McGlone’un açıklamalarına göre kurumlar, düşük fiyattan satın alma yapıyor. Dolayısıyla bu durum fiyatın artacağının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.