Bored Ape Yacht Club Saldırısında Son Durum!

İlayda Peker

Bored Ape Yacht Club‘ın (BAYC) Instagram sayfası, bir hack girişimine maruz kaldı ve kötü niyetli kişiler bir kimlik avı bağlantısı kullandı. Yapılan açıklamalara göre kötü niyetli bu girişim 2,5 milyon dolarlık değerin üzerinde NFT’nin çalınmasına sebep oldu.

BAYC Hack’i İle İlgili Gelişmeler

Bored Ape Yacht Club (BAYC), 25 Nisan’da Twitter üzerinden Instagram sayfasının saldırıya uğradığını ve bunun sonucunda 2,5 milyon doların üzerinde NFT‘nin çalındığını duyurdu. Açıklamalara göre Instagram sayfasında, bazı kişilerin bağlantılara tıklayıp cüzdanları birbirine bağlamasına neden olan bir kimlik avı linki paylaşıldı. Her biri yaklaşık 1 milyon dolar değerinde toplam dört Bored Apes çalındı.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre kötü niyetli kişiler, BAYC web sitesinin bir kopyası olan bir web sayfasına sahte bir bağlantı ile ulaşılan bir link paylaştı ve bu linke tıklayanların cüzdanlarındaki varlıklar ele geçirildi. Bu girişimin fark edilmesineden hemen sonra proje, topluluğu uyardı.

BAYC’nin sahibi Yuga Labs, kimlik avı saldırısını ve iki faktörlü kimlik doğrulaması olmasına rağmen bilgisayar korsanının tam olarak nasıl erişim kazandığını araştırdıklarını ifade etti. Toplamda dört maymun, altı mutant ve üç kennel çalındı. Tazminat konusunda bir açıklama yapılmazken, BAYC kurucu ortağı CryptoGarga, mağdurlarla temasa geçileceğini söyledi.

NFT’ler Hedefte

BAYC aslında son derece iyi tanınıyor, önemli ünlüler de pahalı koleksiyonun parçalarını satın alıyor. Örneğin; son zamanlarda Madonna 560.000 dolara bir BAYC NFT’si satın aldı.

Bu NFT’lerin yüksek profilli doğası ise onları yeni yatırımcıların tecrübesizliğinden beslenen saldırganlar için ana hedef haline getirdi. NFT’ler ayrıca şu anda tüm dünyada oldukça popüler ve bu da aslında yatırımcıların çok dikkatli olması gerektiğini gösteriyor.

Uzman isimler benzer saldırıların devam etmesinin muhtemel olduğunu ifade ediyor. Çünkü yatırımcılar gibi kötü niyetli kişilerin de NFT’ler ilgisini çekiyor. Bu noktada da her zaman ifade ettiğimiz gibi herhangi bir adım atmadan önce detaylı araştırmalar yapmakta fayda var.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Toparlanacak Mı? Dogecoin, Elon Musk ve Twitter Üçgeni!

Sonraki Haber

Fidelity’den Bitcoin İle Emeklilik Hamlesi!

İlgili Haberler